Irena Vacková: Q-Jo je kartářka s nohama na zemi

Herečka Irena Vacková se právě v těchto dnech se svými kolegy intenzivně připravuje na premiéru inscenace V žabím pyžamu. Režisér Jakub Maceček jí svěřil roli Q-Jo, nejlepší kamarádky hlavní hrdinky Gvendy v podání Pavlíny Hejcmanové.

 

V žabím pyžamu je adaptace románu Toma Robbinse. Znala jste ho už dřív, neb je to vaše první setkání s ním?

Toma Robbinse jsem neznala a jsem za toto seznámení ráda. Na doporučení jeho fanklubu jsem si napřed přečetla "jednodušší" kousky – Vila Inkognito a Parfém bláznivého tance, obě knihy se mi moc líbily. Musím podotknout, že je to velmi specifický žánr. Je to ten druh neuchopitelné literatury, která přes všechny fantazie a blázniviny dává smysl.

Ztvárňujete postavu Q - Jo, kamarádky hlavní hrdinky. Můžete ji divákům přiblížit? Jaká je, nebo spíše - jaká ve vašem podání bude?

Q-Jo je přesný opak hlavní hrdinky Gvendy, a možná právě proto jim funguje přátelský vztah. Q-Jo je vyrovnaná, optimistická, tlustá žena, která nade vše miluje jídlo.

Q - Jo se zabývá tarotovými kartami. Je vám tento přístup k životu - výkladu budoucnosti blízký, nebo spíše stojíte nohama pevně na zemi?

Rozhodně stojím nohama pevně na zemi. Tarotové karty vnímám jako výtvarně pěkné předměty podněcující fantazii. Ale dokážu pochopit lidi, kteří vyhledávají kartářky. Umím si představit, že pro někoho to funguje jako prostředek k urovnání myšlenek, k nalezení východiska či cesty. I Q-Jo je kartářka s nohama na zemi.

S Jakubem Macečkem jste spolupracovala už na Knize o hřbitově a do Slováckého divadla se vrací pravidelně. Jaká je spolupráce s ním, potažmo celým týmem?

Na Kubu se vždycky těším, ať už jako herečka nebo jako divačka. K jeho představením je potřeba přistupovat s otevřenou myslí a srdcem, a pak budete odměněni.