Iva Šulajová: Herecký soubor je pro komedie skvěle vybaven

Dramaturgyní novinky Mnoho povyku pro nic, kterou uvede Slovácké divadlo v premiéře už tuto sobotu, je Iva Šulajová. Ta prozradila, proč tentokrát divadelníci zvolili právě tuto komedii slavného alžbětince, jaká je spolupráce s režisérem Zdeňkem Duškem i hereckým souborem.

"Uvádět kvalitní komedie je jednou z důležitých součástí repertoáru Slováckého divadla, a to jak klasické, tak moderní, jako například situační, bláznivé či absurdní, tak konverzační. Herecký soubor je pro komedie skvěle vybaven, a to není zanedbatelná věc," řekla dramaturgyně.

"Není také tolik běžné nalézt zručného komediálního režiséra. A režiséra troufnuvšího si na Shakespearovu komedii už dvojnásob ne! Proto už fakt, že jsme se s režisérem Zdeňkem Duškem, který nejen žánru komedie velmi dobře rozumí, shodli na jméně velkého alžbětince coby autorovi naší příští společné komediální inscenace, tedy už tento fakt je velmi potěšující," dodala.

Mnoho povyku pro nic patří k často uváděným hrám a na jevišti Slováckého divadla se objeví už podruhé. "Obecně si myslím, že obliba Shakespeara spočívá, kromě vysoké a bohatě metaforické úrovně jazyka, především v dokonalém mísení komického a vážného. Nastavuje tak přesné zrcadlo lidskému světu jakožto společnosti, ale i jako každému jednotlivci zvlášť. Shakespeare nás osvobozuje v tom, že si to můžeme dovolit přiznat, když ne jinak, alespoň skrze postavy jeho her," doplnila Iva Šulajová.

Rozhovor s Ivou Šulajovou si můžete přečíst v novém lednovo-únorovém čísle divadelního dvouměsíčníku Časopis, který je zdarma k dispozici přímo v divadle.