Jakub Maceček připravuje adaptaci románu Toma Robbinse V žabím pyžamu

Slovácké divadlo začalo připravovat jeden z možná nejpozoruhodnějších kusů příštího roku, divadelní adaptaci románu V žabím pyžamu amerického spisovatele Toma Robbinse. Tak trochu absurdní psychedelické podobenství (v originále Half Asleep in Frog Pajamas) nastuduje se souborem režisér Jakub Maceček a Slovácké divadlo hru uvede 1. února 2020 ve světové premiéře. "Tom Robbins je jeden z mých nejoblíbenějších autorů vůbec a doufám, že se vám bude líbit, jako se líbí mně," řekl režisér na zahajovací zkoušce.

Jakub Maceček se do Slováckého divadla vrací už poosmé. V minulosti na uherskohradišťské jeviště přivedl například úspěšnou Knihu o hřbitově, pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo nebo původní českou hru Villon F. (Na krk oprátku ti věší), kterou napsal spolu s dramaturgem Městského divadla ve Zlíně Vladimírem Fekarem.

"Tom Robbins je velmi osobitý autor se specifickým humorem. V jeho hrách je patrná jistá pohádkovost a hravost, ale zároveň nejsou odtržené od reality," uvedl dramaturg, který spolupracuje s Jakubem Macečkem i na novince V žabím pyžamu. "V žabím pyžamu je román z roku 1994. Je vyprávěný nezvykle ve druhé osobě, což jsme chtěli zachovat i v dramatizaci," doplnil Fekar.

Hlavní postavou příběhu, který se odehrává během velikonočních svátků v americkém Seattlu, je žena – burzovní makléřka, která zažije krach. Kniha je záznamem následujícího víkendu, jenž by měl být v hrůzném očekávání nejisté budoucnosti pro ženu peklem: všechno je ovšem jinak a v románu Toma Robbinse ji čeká gejzír bláznivých situací a osudových setkání. Ani v tomto románu nezapomíná autor na rozvíjení šílené filozofické teorie, která se tentokrát točí hodně kolem žab.

Tom Robbins se narodil jako Thomas Eugene Robbins 22. července 1932 v Blowing Rock (Severní Karolína, USA) Georgi T. Robbinsovi a Katherine B. Robbinsonové. Oba Robbinsovi dědečci působili jako baptističtí kazatelé. Jeho vzdáleným příbuzným je i spisovatel Daniel Defoe

V roce 1993 se dočkal filmové podoby jeho román I na kovbojky občas padne smutek, který podle vlastního scénáře natočil americký režisér Gus Van Sant. V hlavní roli stopařky s nadměrně velikými palci Sissy Hankshaw se objevila Uma Thurman, jejího snoubence Juliana Gitche hrál Keanu Reeves, Sissyina patrona Hraběnku ztvárnil britský herec John Hurt. Sám Robbins se ve snímku ujal role vypravěče.

Tom Robbins je také držitelem mnoha ocenění. V roce 1997 získal cenu Bumbershoot Golden Umbrella za celoživotní umělecký přínos, která se každoročně udílí na festivalu umění Bumbershoot v Seattlu. V roce 2000 byl Tom Robbins časopisem Writer´s Digest zařazen mezi sto nejlepších spisovatelů 20. století. V říjnu 2012 obdržel cenu knihovny ve Virginii za celoživotní literární přínos.

(blš)