Třičtvrtě století: Její pastorkyňa „v srdcích diváků televise“

Když před 75 lety, 10. října 1945, zahajovalo Slovácké divadlo činnost, padla volba pro zahajovací inscenaci na hru Gabriely Preissové Její pastorkyňa. Vesnické drama v podání uherskohradišťského souboru si však připsalo ještě jedno důležité prvenství.

„Divadlo Její pastorkyňu uvedlo v režii Oldřicha Lukeše. Na repertoáru se toto realistické drama objevilo ještě čtyřikrát, a to v letech 1948, 1955, 1964 a 1985,“ řekla dramaturgyně divadla Markéta Špetíková. Naposledy pak letos v lednu v režii Michala Zetela.

„Když se Její pastorkyňa hrála v sezóně 1955/56 ve Slováckém divadle už počtvrté, tentokrát v režii Aloise Hajdy, událo se něco neuvěřitelného. Objevil jsem výstřižek z novin z února 1956, který je nadepsán titulkem Zůstanou v srdcích diváků televise,“ odhaluje perličku z historie Vladimír Salčák.

„V sobotu 5. února 1956 po čtyřech vystoupeních v libeňském divadle nadešel pro hradišťské divadlo opravdu historický okamžik. ‚Historický nejen pro členy souboru, ale i pro ústřední televisní studio v Praze, neboť televisní přenos inscenace Její pastorkyně byl prvním televisním vysíláním představením moravského divadla za dobu činnosti studia,‘ stojí v článku B. Žáka. Jeho faksimile je ve foyer Slováckého divadla vystavena také,“ uzavírá Vladimír Salčák.

Pod titulem „Třičtvrtě století“ budeme na webu Slováckého divadla po celou sezónu přinášet perličky z historie Slováckého divadla, které letos slaví 75 let od svého založení.