Jitka Hlaváčová v Českém rozhlase prozradila, proč nešla do "Národního"

Chybělo málo a ze stálice souboru Slováckého divadla Jitky Hlaváčové mohla být členka souboru Národního divadlaPraze. "Ke spolupráci v Národním divadle mě před dvanácti lety přizval režisér Pitínský, který tam tenkrát režíroval hru Fráni Šrámka Zvony," prozradila Jitka Hlaváčová.

O svém „skoroangažmá“ v Národním divadle, začátcích ve Slováckém divadle i o novém pohádkovém muzikálu Anička a bylinkové kouzlo, ke kterému vytvořila choreografii, promluvila v pátek 9. listopadu v pořadu Rendez-vous Českého rozhlasu Zlín.

"Byla jsem nesmírně šťastná, jezdila jsem do Prahy, zkoušela a hrála. Jednoho dne byl vyhlášený konkurz do Národního divadla, protože tam zrovna spousta hereček otěhotněla, a tak potřebovali mladé herečky. Já jsem si ale řekla, že tam nepůjdu, protože jsem ve Slováckém divadle spokojená a do Prahy mě to netáhne. Bylo mi tenkrát 24 let, říkala jsem si: "Ve čtyřiadvaceti půjdu do Národního a co po tom?" směje se herečka. "Nicméně mi pak volali a angažmá mi nabídli. Byl to šílený týden rozhodování, nevěděla jsem, jestli ano, nebo ne. Ale rozhodla jsem se, že zůstanu v Uherském Hradišti a jsem ráda. A stejně bych se rozhodla i dnes," uzavírá.

Jitka Hlaváčová vystudovala brněnskou konzervatoř a obor Taneční a pohybové divadlo a výchova na JAMU. V angažmá Slováckého divadla je už od roku 2001. Dosud získala za své role mnohá ocenění – Slovácký Oskar, Největší z pierotů, Kolombína, nominace na Cenu Alfreda Radoka, Divadelních novin i Cenu Thálie.

Nejnověji vytvořila choreografii k pohádkovému muzikálu Anička a bylinkové kouzlo, který pro Slovácké divadlo napsala tvůrčí dvojice Josef Fojta a Emanuel Míšek a režíroval jej Jakub Maceček. Na uherskohradišťských prknech mohou diváci momentálně Jitku Hlaváčovou vidět také v inscenacích Fidlovačka, Úča musí pryč!, 1+2=6, Hra o pyžama nebo Nájemníci.

(blš)