Jitka Josková: „Bude to krutý a drsný příběh“

O Jitce Joskové se dá říct, že je dvorní herečka režiséra J. A. Pitínského. Má být nač pyšná. Zmiňovaný tvůrce patří k absolutní divadelní špičce v České republice a v těchto dnech finišuje s inscenací Kalibův zločin. Slovácké divadlo ji v premiéře uvede už tuto sobotu a Jitka Josková bude hrát jednu z hlavních rolí.

Přitom první spolupráci s Pitínským oblíbená uherskohradišťská herečka oplakala. „Vůbec jsem mu nerozuměla. Mluví v obrazech a já jsem netušila, co po mně chce,“ vzpomíná na práci u inscenace Bratři Karamazovi z roku 2002. Když ji ale obsadil i o dva roky později do známého Těsnohlídkova příběhu, chytla příležitost za pačesy a nepustila ji. Díky ní se Liška Bystrouška stala doslova kultovní událostí. Diváci na ni ostatně vzpomínají dodnes.
„Zrovna minulý týden jsem se potkala s paní, která mi za Bystroušku děkovala. Pro ni byla takovým zážitkem, že si ji pamatuje, jako by to bylo včera. Vzpomínáme ale i my v divadle, nedávno se Zdeňkem Trčálkem, který hrál psa Lapáka. Neuvěřitelně jsme se nasmáli, když jsme si vybavovali naše společné scény a jejich zkoušení,“ vypráví Jitka Josková. Liška Bystrouška ji pak katapultovala k nejvyšším divadelním trofejím, na největší festivaly a dokonce i do Národního divadla. Nabídku přijmout v něm angažmá ale odmítla. „Moje místo je v Uherském Hradišti a ve Slováckém divadle,“ říkala tenkrát.  Od té doby se s režisérem Pitínským setkala při práci několikrát, stali se přáteli. 
Své obsazení do další velké role  jako samozřejmost nebere. „Jen si tiše přeju, abych s ním mohla zase pracovat. Těší mě, že to vyšlo i tentokrát,“ raduje se devětadvacetiletá herečka. Nyní jí režisér Pitínský svěřil postavu mladé, láskou zdrcené Karly, která se stane, trochu proti její vůli, nevěstou hlavního hrdiny. Je však hlavně obětí své matky, která jí diktuje život. „Doufám, že se nám do inscenace podaří z románu dostat co nejvíc, diváky čeká krutý, drsný, ale i vtipný příběh, jenž může být i dnes aktuální. Práci s režisérem Pitínským každý den nezažijete. Jsem vděčná, že se za námi do Slováckého divadla rád vrací, pro nás i pro diváky je to pokaždé zážitek,“ uzavírá herečka pět dnů před premiérou očekávaného Kalibova zločinu.