Jitka Josková oslaví 1500. představení na prknech Slováckého divadla

Jitka Josková patří k hvězdám Slováckého divadla a výčet jejich rolí by nebral konce. Přesto ale asi bude mít důvod k ohlédnutí. Herečka totiž právě slaví deset let v angažmá uherskohradišťské scény a zároveň i neuvěřitelné 1500. představení. Proběhne v sobotu a bude jí další repríza hry Dům Bernardy Alby.

Klára Vojtková, Jitka Josková a Pavlína
Hejcmanová v dramatu Dům Bernardy
Alby - foto Jan Karásek

„Nemůžu říct, že bych některou roli měla radši a jinou ne,“ zamýšlí se nad deseti uplynulými lety strávenými ve Slováckém divadle oblíbená herečka. „Pravdou ale je, že zásadní zlom nastal díky Lišce Bystroušce, kterou mi svěřil pan režisér Pitínský,“ říká a vzpomíná na neuvěřitelné zážitky. „Vlastně díky Bystroušce jsem poznala například pana Vinkláře a zažila v jeho bytě na Kampě nezapomenutelné chvíle, dostala jsem nabídku do angažmá Národního divadla a vůbec se mi otevřely do té doby neznámé dveře.“

Jako Liška Bystrouška, vpravo
Zdeněk Trčálek (Pes Lapák) -
foto Miroslav Potyka


Sympatická černovláska se ale s chutí vrhá do každé další role, která na ni ve Slováckém divadle čeká. „Nikdy nevíte, kdo do našeho hlediště přijde a pro koho může něco zásadního znamenat,“ je přesvědčená herečka, která nyní zkouší Krystýnu ve hře Denní dům, noční dům, jež bude mít premiéru v listopadu.
A jak se bude slavit 1500. představení? „Teda, to je velké číslo. Tolikrát stát na jevišti a tolikrát slyšet na konci ten magický potlesk. Jak bych slavila? Budu i s kolegyněmi hrát naplno a tak, jak to diváci u nás mají rádi,“ uzavírá se smíchem, ale pak dodává. „A vlastně mělo by se to oslavit. Takže mě po představení potkáte někde s burčákem. Protože mě ta živá kultura moc chutná,“ dodává v narážce na hlavní slogan předplatného na příští rok. Jubilejní představení Jitky Joskové začíná v sobotu v 19.00 hodin.
                                                                                                                                               

Poznámka: Je nám jasné, že mnozí z herců uherskohradišťského souboru svá divadelní jubilea už oslavili. Není ale v našich silách vést evidenci. Jednak radši zkoušíme a hrajeme a jednak by vás čísla brzy přestala bavit. Berte, prosím, tedy i tuto zprávu jen jako zpestření našich zpráv a vzkaz Jitce Joskové, že se rádi zúčastníme případné oslavy.