Josef Kubáník namluvil audioknihu. „Při poslechu jsem odplouvala do jiných světů,“ říká autorka

Knihu Člověk Gabriel vydala spisovatelka Kateřina Dubská už v roce 2013. Od té doby se příběh, který vychází z osudu jejího prapradědečka, stal hitem a čtenáři jej v recenzích hodnotí nebývale vysoko 92%. Po téměř deseti letech se kniha dočkala i audioverze, hlas jí propůjčil herec Josef Kubáník.

Josef Kubáník s režisérkou audioknihy Helenou Rytířovou

„Dlouho jsem si přála, aby z Gabriela audiokniha vznikla, ale stále tomu něco bránilo. Nakonec je všechno zlé pro něco dobré, protože jsem mezitím objevila Jožku a řekla si – to je přesně Gabriel,“ prozrazuje autorka. „Protože se příběh z velké části odehrává pod Buchlovem, chtěli jsme někoho, kdo bude umět kromě spisovné češtiny uvěřitelně přečíst i slovácký dialekt. No a pak má taky Jožka skvělý hlas,“ chválí autorka.

„Měli bychom přidat varování,směje se autorka

Nadšená byla, už když poslouchala jednotlivé kapitoly. „Z nakladatelství mi je posílali průběžně, abych je coby autorka zkontrolovala. A přiznám se, že jsem už tehdy byla opravdu šťastná, že jsme vybrali Jožku, načetl to úžasně. Při poslechu jeho podání jsem několikrát na příběhu odplula někam do dáli a úplně zapomněla, že vlastně dělám autorské korektury. Myslím, že bychom na audioknihu měli přidat varování – neposlouchat při jízdě autem,“ směje se Kateřina Dubská.

Ta nakonec prozradila, že na vzniku její prvotiny mělo zásluhu i Slovácké divadlo. „Při psaní jsem se v určité chvíli zasekla a nevěděla, jak dál. A právě tehdy jsem navštívila premiéru hry Denní dům noční dům od spisovatelky Olgy Tokarczuk a řekla si – takto bych jednou chtěla vidět i svou knihu na jevišti Slováckého divadla. A to mě tak inspirovalo, že jsem zase začala psát a knihu dokončila,“ uzavírá Kateřina Dubská.

„I kručení břicha je slyšet,prozrazuje Josef Kubáník

Audioknihu Člověk Gabriel natáčel Josef Kubáník ve studiu za Prahou, které založili manželé Zdeněk a Helena Rytířovi. Zdeněk Rytíř napsal stovky slavných písňových textů pro největší české hvězdy, jako je Václav Neckář, Lenka Filipová, Hana Hegerová, Marta Kubišová, a Helena Rytířová nyní zase pracuje s nejslavnějšími českými herci, kteří k ní jezdí namlouvat knihy. Dveře si v jejím studiu podávají Petr Nárožný, Marek Eben, Jiří Lábus a další. Nyní se k nim přidal i Josef Kubáník.

„To studio má neuvěřitelnou atmosféru. A paní Rytířová je nejen výjimečná profesionálka, ale taky vaří ty nejlepší polévky na světě. Herci totiž při načítání nesmí kručet v břiše, protože i to je slyšet, a tak si je vždycky hezky nakrmí. Vydala i několik kuchařek a můžu potvrdit, že cesta za ní byla vždycky slast - na talíři i před mikrofonem,“ prozrazuje Josef Kubáník. A samotná kniha Člověk Gabriel? „Ta je opravdu neskutečně krásná a dojemná. Už dlouho jsem nic tak silného nečetl. Snad to nebude slyšet, ale poslední kapitolu jsem ve studiu celou proplakal,“ přiznává oblíbený herec.

Audiokniha Člověk Gabriel je už nyní na webu vydavatelství Grada. Křest CD se uskuteční 15. prosince v Praze.