Josef Kubáník: Pro Květu Fialovou bylo Slovácké divadlo jako Národní

Legenda českého divadla a filmu Květa Fialová odešla do hereckého nebe. Zemřela dnes ráno ve věku 88 let. "Květě Fialové nepřestaneme být vděční a děkujeme jí za všechny krásné okamžiky, které jsme s ní mohli prožít. Paní Květa říkávala, že Slovácké divadlo pro ni bylo divadlem Národním," zavzpomínal tiskový mluvčí divadla a herec Josef Kubáník, který se s herečkou přátelil, a měli k sobě velmi blízko.

Květa Fialová se se Slováckým divadlem poprvé propojila v roce 2010, kdy zde pod režijním vedením Igora Stránského nastudovala celosvětově známou hru Colina Higginse Harold a Maude. A právě při této spolupráci se poprvé potkala i s Josefem Kubáníkem.

"Pozvali mě do Hradiště na muzikál Adéla ještě nevečeřela a v jedné roli jsem viděla Pepíčka a okamžitě věděla, že on je ten pravý Harold a že s ním chci hrát divadlo. A pak už jsem se vypravila za ředitelem Stránským a všechno mu vyklopila. Vzal si čas na rozmyšlenou a bylo to. Je to všechno tak snadné," řekla tehdy herečka, pro kterou byla postava Maude vlastním dárkem k osmdesátým narozeninám.

"Nejtěžší bylo udržet s Květou krok. Měla v sobě neuvěřitelnou energii. Hned na první zkoušce se vrhla na čtyři a předváděla nám jogínské cviky," uvedl Kubáník. "Od prvopočátku jsem byl přesvědčen, že to bude krásné. A mohu říci, že jsem se ani trochu nezklamal," doplnil režisér Igor Stránský. Za ztvárnění postavy Maude herečka v roce 2010 získala Cenu Thálie a ocenění Největší z pierotů.

V roce 2012 se Květa Fialová vrátila do Slováckého divadla podruhé. Tentokrát jako Růžová paní ve hře Erica-Emmanuela Schmitta Oskar a růžová paní v režii Zoji Mikotové. I tady se sešla na jevišti s Josefem Kubáníkem. "Pro mě je to dodnes jedna z největších hereckých příležitostí, jaké jsem kdy dostal, a jedna z nejdojemnějších inscenací, ve kterých jsem hrál," svěřil se herec.

Potřetí a naposledy se herečka objevila na uherskohradišťských prknech v roce 2013, kdy přijala nabídku režiséra Igora Stránského zahrát si roli vdovy po plukovníkovi, Věry Malmgrenové, v černé komedii současného finského autora Bengta Ahlforse Popel a pálenka.

Všechny tři hry měly obrovský úspěch a Květu Fialovou vždy diváci ocenili nadšeným potleskem... Snad jí bude znít i v hereckém nebi...

 

Blanka Šmejdovcová