"Každé pozvání na festival je příjemným oceněním naší práce," říká manažerka divadla Jitka Honsová

Slovácké divadlo se dočkalo dalšího mimořádného úspěchu. Na konci května uvedeme na prestižním festivalu Divadelní svět Brno dvě inscenace, vesnické drama Karoliny Světlé Kříž u potoka v režii Martina Františáka, které nedávno označily Divadelní noviny za "sukces měsíce", a dokumentární drama na motivy knihy Fedora Gála a anonyma Matěje Přes ploty režiséra Michala Skočovského

Jitko, na konci května odehraje Slovácké divadlo na festivalu Divadelní svět Brno dvě inscenace - Přes ploty a Kříž u potoka. Je to výjimečná situace, jak ji vnímáš ty?

Úspěch obou inscenací mě osobně velmi těší. Obě patří mezi mé osobní top inscenace letošní sezóny. A že české regionální divadlo  prezentuje na mezinárodním festivalu zrovna dvě různé inscenace, je především věc nezvyklá, proto si toho v divadle všichni velmi vážíme. Že nejde o náhodnou věc, ale potvrzení kvality obou inscenací však svědčí fakt, že inscenace Kříž u potoka byla v minulém měsíci v Divadelních novinách oceněna titulem Sukces měsíce a obě inscenace mají několik pozvánek na různorodé festivaly, některé jsme museli dokonce i z časových důvodů odmítnout. Stále je pro nás totiž prioritou hrát představení na naší domácí scéně pro naše věrné diváky. Každé pozvání na festival je pro nás pak velmi příjemným oceněním naší práce. 

Letošní divadelní sezóna ještě úplně nekončí, nicméně jak dosavadní období hodnotíš?

Vypíchnu pár věcí, které si myslím, se nám v letošní sezóně povedly. Nenáviděná i milovaná inscenace Měsíc nad řekou byla na podzim pozvána na dva významné festivaly - Divadlo v Plzni a Csekkold! v Budapešti. V listopadu jsme při Noci divadel byli s diváky až do čtyř do rána, naplnili jsme ji tedy divadlem, hudbou, drobným pohoštěním a dobrou náladou beze zbytku. V lednu měla premiéru inscenace Úča musí pryč! v Zetelově režii, která se vyprodala ještě před premiérou. O Falešné našeptávání a Mnoho povyku pro nic je ze strany diváků velký zájem, a tak je stále přidáváme do prodeje. Pohádkové předplatné už se rozšířilo na dvě skupiny a podařilo se nám domluvit i novinku pro sezónu 2018/2019, kterou bude předplatné Junior pro děti ve 4. – 6. třídě. Inscenace Kříž u potoka má pozvání na 2 festivaly a Kdy bude po válce dojímá diváky napříč generacemi. Sezónu ukončíme festivalem Pohoda v Trenčíně, kam nás pozvali s inscenací Přes ploty. V průběhu roku jsme pozvali do divadla i několik hostů různých žánrů - od alternativního představení divadla X10, přes pantomimickou hvězdu Radima Vizváryho až po příjemné koncert Szidi Tobias a Petra Rímského. Je nutné si ale uvědomit, v čem máme nedostatky a průběžně na nich i pracovat. 

Co považuješ za letošní největší úspěch Slováckého divadla?

Pro mě je to několik událostí: širší nominaci Pavla Hromádky na Cenu Thálie za mužský herecký výkon v inscenaci Králova řeč, všechna pozvání na festivaly, kterých je v letošní sezóně osm, a každý "standing ovation" v našem domácím hledišti.

Blanka Šmejdovcová