Kdo se rád bojí? Divadlo vystraší diváky

Film hororového klasika Alfréda Hitchcocka často přezdívaného jako "mistr hororu" Hrůza na jevišti bude už v pondělí 25. září prvním snímkem nového cyklu Slováckého divadla nazvaného Divadelní bijáky. Začátek je v 19 hodin na Malé scéně Slováckého divadla.

"Projekt, který vznikl ve spolupráci s Městskými kiny Uherské Hradiště, se bude soustřeďovat na filmy, odehrávající se v divadelním prostředí. Zároveň půjde o snímky, které bychom mohli řadit do Zlatého fondu světové i české kinematografie," prozradil autor projektu, inspicient Slováckého divadla a student filmové a divadelní vědy Štěpán Goiš.

Po skončení projekce se diváci mohou těšit na besedu s hostem, jenž je se snímkem jakýmsi způsobem spojený. "Po prvním promítání půjde o herečku Slováckého divadla Kláru Vojtkovou, která ztvárnila hlavní ženskou roli v jevištním zpracování Hitchcockova filmu 39 stupňů," doplnil Goiš.

Promítání bude probíhat vždy na Malé scéně Slováckého divadla. Každou projekci si tak diváci budou moci vychutnat i s občerstvením, které poskytuje divadelní bar. "Zváni jsou všichni, které zajímá kvalitní kinematografie a zároveň filmařský pohled na divadelní profesi. Lístky na projekci je možno zakoupit za symbolických sedmdesát korun na webu našeho divadla," uzavřel Goiš.

O čem je Hrůza na jevišti

Ve světě Alfréda Hitchcocka je divadlo místem, kde se v kulisách skrývá nebezpečí, postavy nejsou tím, čím se zdají být a v každém okamžiku může spadnout "závěrečná opona". Z této tradice vychází i Hrůza na jevišti. Jane Wyman tu hraje studentku herectví, která se snaží očistit svého přítele, obviněného z vraždy, a stane se proto služkou extravagantní divadelní hvězdy Charlotte Inwoodové (Marlene Dietrich). Film, který Hitchcock natáčel ve své rodné Anglii, si pohrává s prvky humoru a detektivky. Nikdo nedokáže proměnit divadlo v zámek hrůzy tak účinně jako Hitchcock a Hrůza na jevišti je toho přesvědčivým důkazem.