I když dělá vše, jak má, stále se mu nedostává žádné odměny, říká o roli Laci František Maňák

Dnes v 10 generální zkouška, zítra v 19 hodin slavnostní premiéra Její pastorkyně. Takový je program Františka Maňáka, herce Slováckého divadla, který se představí v roli hodného a obětavého Laci. „V této hře ale nevnímám asi nikoho jako čistě kladnou postavu,“ říká o své aktuální herecké výzvě.

Hodný dobrák Laca, který upřímně miluje krásnou Jenůfku, a i když je později zohavená, ve své lásce vytrvá. A je ochoten si ji dokonce vzít i se Števovým dítětem. Laca jednoduše působí jako jednoznačně kladná postava, její představitel František Maňák ji však vidí ve více vrstvách.

„V této hře nevnímám asi nikoho jako čistě kladnou postavu. Vše, co ti lidé řeší, je absolutně zbytečné, tedy je to zbytečné v kontrastu s tím, že byl zmařen jeden malý lidský život a o ten se nikdo pořádně nestará,“ říká jedna z nejnovějších opor hereckého souboru.

I když je příběh Její pastorkyně všeobecně známý a zdálo by se, že už není diváka čím překvapit, přesto František Maňák doufá, že v jedné z hlavních rolí klasické inscenace dokáže nalézt nové rozměry.

„Je mi ho dost líto, je to kluk, který si neuvědomuje, že přehnaně tlačí na pilu. I když vlastně vše dělá tak, jak má, stále se mu nedostává žádné odměny. Dokážu si představit, jak nepříjemné je chovat se podle pravidel a očekávat to, co mi po právu náleží, a nedostat to,“ uzavírá herec.