Když jsme byli děti, Vánoce byly krásné, říkají herci Slováckého divadla

I Slovácké divadlo ovládla vánoční atmosféra a umělecký soubor se kromě práce na třech inscenacích připravuje na nejkrásnější svátky v roce. Jak prožívali Vánoce jako děti?

Ve Slováckém divadle už vládne vánoční atmosféra

Hromady dárků a malicherné hádky u Vacků

„Možná by se mohlo zdát, že byly až rozežrané,“ vzpomíná David Vacke. „Ale ta síla krásných vzpomínek, které mám na dětské Vánoce stále silně uchované, mě utvrzují v tom, že jejich kouzlo nebylo jen v té spoustě dobrého jídla a množství hraček pod rozzářeným stromečkem. Táta s mámou tyto svátky milovali, přestože k nim tradičně patřila i nějaká ta hádka o typicky vánoční malichernost,“ říká s úsměvem představitel Mirka Dušína z Rychlých šípů.

Ladovské Vánoce u Kubáníků

Josef Kubáník si zase pamatuje, že od rána zdobili stromeček, navštěvovali se se sousedy a těšili se na dárky. „Když jsme pak Vánoce v dalších letech trávili u babičky na Kopanicích, tak jsme před večeří nakrmili zvířátka, po večeři jsme zase kosti z kapra odnesli k ovocným stromům a užívali jsme si pohádky a hromady sněhu,“ popisuje Vánoce, jako by vypadly z pohádky Josefa Lady, herec a divadelní mluvčí.

Tradiční voňavé svátky u Terezy Novotné

Krásné vzpomínky na Vánoce si uchovává i Tereza Novotná. „Jezdili jsme na Štědrý večer k babičce a dědečkovi, tam to všechno krásně vonělo a čekalo na nás a na Ježíška.“

Ježíška jsem nikdy nenačapal, lituje František Maňák

„Nejvíc si vzpomínám na Vánoce když, mi bylo 7 až 11 let, tehdy jsem se snažil Ježíška načapat,“ směje se představitel Francise ze strhujícího dramatu Tom na farmě František Maňák. „Chtěl jsem totiž vědět, jak to celé funguje. Pomalu jsem během pár let dospěl k přesvědčení, že mu musí pomáhat strýc, ale nikdy se mi nepodařilo získat důkaz.“ A i když už lov na Ježíška vzdal, na Vánoce nezanevřel. „Bylo to příjemné, protože jsme štědrovečerní večeři vždy trávili spolu s širší rodinou. Teď se všichni potkáme až 25. u babičky, ale i tak je to moc fajn!“