"Když se naskytla příležitost, abych Rodinu Tótů režíroval, ani na chvilku jsem nezaváhal," říká Igor Stránský

Režisér a dlouholetý ředitel Slováckého divadla Igor Stránský se už v polovině června vrátí na uherskohradišťskou scénu režií sarkastické tragikomedie Rodina Tótů. Hra maďarského dramatika Istvána Örkénye, jež byla v Maďarsku také úspěšně zfilmována i adaptována pro rozhlas a v Paříži získala cenu Le Prix de l’Humour noir, bude mít premiéru v sobotu 16. června.

"S Rodinou Tótů jsem se setkal dvakrát a pevně se usadila v mém podvědomí. Prvně to bylo v roce 1972, kdy jsem dostal od režiséra Petera Scherhaufera nabídku, abych nastoupil do angažmá v Divadle na provázku. Měl jsem tam vedle Bolka Polívky a Jiřího Pechy účinkovat v připravované inscenaci Tótovci. Protože však byl ve Slováckém divadle vynikající režisér doc. Miloš Hynšt a já moc stál o spolupráci s ním, nabídku jsem odmítl. Inscenaci Tótovci jsem však viděl a byla skvělá. Ještě lepší provedení jsem však měl možnost zhlédnout o deset let později v pražském Činoherním klubu. Herecký koncert Nárožného, Hálka, Divíškové, Šafránkové a Švandové byl neskutečným zážitkem. A když se po dalších pětatřiceti letech naskytla příležitost, abych Rodinu Tótů režíroval, ani na chvilku jsem nezaváhal," uvedl Igor Stránský.

Sarkastická tragikomedie s vynikajícími hereckými příležitostmi, kterou významný maďarský dramatik István Örkény napsal v polovině šedesátých let 20. století, je groteskním zobrazením skutečnosti a obranou humánních hodnot proti odcizení a absurditě života.

Na českých profesionálních divadelních jevištích byla hra dosud uvedena osmkrát. Naposledy se Rodina Tótů objevila v roce 2003 v repertoáru pražského Divadla Bez zábradlí, kde ji nastudovala maďarská herečka a režisérka Enikö Eszényi s hvězdami českého herectví Evou Holubovou, Bohumilem Kleplem, Oldřichem Kaiserem či Janou Šulcovou.

Ve Slováckém divadle se můžete těšit na Martina Vrtáčka, Irenu Vackovou, Davida Vackeho, Terezu Hrabalovou, Zdeňka Trčálka a Moniku Horkou.