Kočka na rozpálené plechové střeše

Sotva se za jednou premiérou pomyslně zavřely dveře, už na ně klepe premiéra další. Jen něco málo přes dva týdny nás dělí od uvedení Kočky na rozpálené plechové střeše, dramatu amerického autora Tennessee Williamse…

„Starý pan Pollit, hlava bohaté jižanské rodiny, se vrací z nemocnice. Všichni, kromě něho a jeho manželky vědí, že zpráva o jeho uzdravení je milosrdná lež. On však, posílen falešnými nadějemi i svou buldočí povahou, se pokouší vyřešit životní krizi svého syna Bricka. V sázce je mnohé – zbývá totiž rozhodnout, komu odkáže své miliony. Významnou spojenkyni nalezne ve své snaše – „kočce“ Maggie,“ přibližuje děj dramaturgyně Iva Šulajová.
Autor napsal „Kočku“ v roce 1955 a ještě v témže roce za ni obdržel Pulitzerovu cenu. O tři roky později byl natočen v Hollywoodu stejnojmenný film s Paulem Newmanem, Elizabeth Taylorovou a Burlem Ivesem v hlavních rolích. Především díky jejich strhujícím hereckým výkonům se stal jedním z nejúspěšnějších v historii Hollywoodu. V roce 1984 pak vznikl podle stejné předlohy i americký televizní film (tentokrát s  Jessicou Langeovou, Tommy Lee Jonesem a Davidem Dukesem).
U nás jsou ony tři role svěřeny Tomáši Šulajovi, Jitce Joskové a Pavlovi Majkusovi. Vedle nich uvidíte také Irenu Vackovou, Kláru Vojtkovou, Zdeňka Trčálka, Davida Vaculíka a Pavla Hromádku.
Po inscenaci Oleanna, hrané na naší Malé scéně, bude „Kočka“ druhou režií hostujícího režiséra Zetela ve Slováckém divadle. O výpravu se postará Zuzana Přidalová.
Během závěrečných prací na naší nové komedii Pohřbívání aneb Zítra se bude pohřbívat všude se „Kočka“ zkoušela v sále Malé scény. Nyní se již tedy může přestěhovat do velké budovy na velké jeviště. Premiéra je stanovena na sobotu 8. února 2014.