Kočka na rozpálené plechové střeše: recenze

Recenze J. P. Kříže na drama Kočka na rozpálené plechové střeše vyšla v deníku Právo již před delším časem. Ještě předtím, než bylo známo, kdo získá Ceny Thálie za rok 2013, čehož se J. P. Kříž ve svém textu dotýká. Stejně jako návštěvy televizního štábu, který u nás natáčel právě během a po jedné z dřívějších repríz „Kočky“ (pro účely televizního ceremoniálu předávání Thálií). A dotýká se sarkasticky. Naše „Kočka“ však z jeho hodnocení vychází dobře…

Kočka ani z rozpálené střechy neseskočí

Ve Slováckém divadle se stoliční televizní štáb divil, kde se v tom zapadákově berou tak skvělí herci


Představovat Kočku na rozpálené plechové střeše Tennessee Williamse bylo by nošením dříví do lesa. Když po ní sáhli v hradišťském Slováckém divadle, ve vzduchu visela jen otázka, na který stupínek k nebeské báni ji vytáhne režisérská značka Zetel, strojící kdysi úspěch první etapy olomoucké Tramtarie, a osnovatel pozoruhodného boomu brněnského Buranteatru. Z paměti dosud nevymizela inscenace Zdeňka Černína v Městském divadle Brno s Hanou Briešťanskou, dnes hvězdou zlínského souboru, v roli Maggie; nedoceněná a zbytečně skandalizovaná. Hradišťské divadlo se již několik let nachází v zenitu vlastních snah o výraznou dramaturgii podpořenou jedinečnými režiemi a skvělými hereckými výkony.

Kopa Thálií


Bavil jsem se i po premiéře. Považte! Poprvé až k řece Moravě dorazil pražský televizní štáb pořizující pro ceremoniál udílení Thálií dotáčky na téma jak žije divadlo v Šakalově pod pustými lesy. Tereza Novotná je v nejužší nominaci a Tomáš Šulaj v širší za role manželů Helmerových ve Františákově inscenaci Ibsenovy Nory.
Oči kulili stoliční televizáci notně, protože až na Divadlo v Dlouhé, Dejvické, a někdy Zlatou kapličku takové výkony u Vltavy neznají. V Kočce na rozpálené plechové střeše zhlédli přinejmenším pět výkonů na užší a další tři ve vedlejších rolích na širší nominaci.
V úplně jiné než poněkud již okoukané poloze „lišky Bystroušky“ září především Jitka Josková v roli Maggie. Zoufalá žena marně se snažící zachránit manželství s alkoholikem a bisexuálem Brickem. Své pocity umí vykřičet, a z té rozpálené střechy ne a ne seskočit, i kdyby se upéct měla. Zlomeného, rezignovaného a upíjejícího se Bricka Hraje Tomáš Šulaj. Připomínám, že ten už má Thálii muzikálovou.
Brick má ambiciózního bratra Goopera, právníka poháněného majetkuchtivou husičkou Mae k ukořistění dědictví po Taťkovi, umírajícím - jak ve Williamsových dramatech jinak - na rakovinu. Hrají je zatím nespravedlivě jen čekatelé na Thálii Zdeněk Trčálek a Klára Vojtková, Taťku pak do zralosti dorostlý a jednu dobrou roli za druhou sázející Pavel Majkus.

Zmar na jachtě


Ženou, která si nechce připustit životní prohru a neslepitelnost rodiny rozsypané na nesourodé elementy, zoufalou, bez sil k překonání tragédie, je Mamka další věčné adeptky Ireny Vackové. O kolika jejích skvělých partech ani Divadelní ústav nic neví!
V širších nominacích, nikoli proto, že by byl horšími herci, ale proto, že jejich role jsou ve Williamsovi jen vedlejší, by obstáli David Vaculík (kořistný Důstojný pán Tooker) a Pavel Hromádka (Doktor Baugh).
Příběh umístil Zetel s autorkou výpravy Zuzanou Přidalovou na jachtu. Oslavují se přece Taťkovy narozeniny.
Bude vás od úzkosti mrazit z toho zmaru!

Slovácké divadlo Uherské Hradiště - Tennessee Williams: Kočka na rozpálené plechové střeše. Překlad Luba a Rudolf Pellarovi. Režie Zetel, dramaturgie Iva Šulajová, výprava Zuzana Přidalová. Premiéra 8. února 2014.

Hodnocení 90%.