Koláž KDY bude po válce zůstává v repertoáru!

Autorská koláž Zoji Mikotové a Ivy Šulajové KDY bude po válce i nadále zůstává v repertoáru Slováckého divadla. Plánovaná květnová derniéra se tak odsouvá na neurčito! "Zjistili jsme, že o inscenaci je i nadále zájem, zejména z řad škol, které téma první světové války samozřejmě mají ve školních osnovách. Studenti se tak s ním mohou názorně seznámit právě prostřednictvím příběhů, které se odehrávají na jevišti," uvedla manažerka divadla Jitka Honsová.

Autorskou koláž pro Slovácké divadlo napsaly dramaturgyně Iva Šulajová a režisérka Zoja Mikotová, která se ujala zároveň režie. Hra vycházející z autentických zápisků, dopisů a vzpomínek se věnovala tématu první světové války, a především příběhům žen a dětí, jež se často nedobrovolně staly, ze dne na den, hospodáři a živiteli rodiny či předčasně dospělými.

"O tématu první světové války jsem věděla a přemýšlela docela dlouho," řekla Zoja Mikotová. "Shromáždit podkladové materiály k napsání scénáře však nebylo až tak těžké. Už k výročí roku 1914 bylo vydáno mnoho publikací mapujících tuto problematiku, je úžasné, že mnoha lidem není lhostejná tato doba. Patřím ke generaci, které byla podstata 1. světové války dezinterpretována, její rozsah i význam zamlčován. Její rozsah i dopad je tak rozsáhlý, a tak komplikovaný, že není možné jedinou inscenací vše obsáhnout. Doufám, že však lze vyjádřit nelhostejnost, obdiv a lásku," uvedla režisérka.

Inscenací se divadlo připojilo k loňským oslavám 100. výročí založení Československa.

Rozhovor se spoluautorkou hry, dramaturgyní Ivou Šulajovou, si můžete přečíst zde.