Komedie Les nastaví pokrytcům zrcadlo a ukáže vztahy založené na přetvářce a falši

Slovácké divadlo připravilo na březen klasickou ruskou komedii Les Alexandra Nikolajeviče Ostrovského. Režie se ujal Roman Groszmann, který bude s uherskohradišťskou scénou spolupracovat poprvé. Hlavní roli bohaté statkářky a vdovy Gurmyžské ztvární Monika Horká (na snímku). Premiéra se uskuteční v sobotu 23. března.

"Les se uvádí ve světě dodnes. Žádné české ani slovenské klasice z té doby se to nepovedlo. Domnívám se, že Ostrovskij, stejně jako Shakespeare, Moliére či Goldoni před ním, napsal příběhy lidí, které se opakují, které zůstanou a ze kterých se nepoučíme. A napsal postavy, které stejně jako v opeře, zůstanou ještě dlouho výzvami jak pro herečky, tak pro herce," uvedl režisér Roman Groszmann.

Hořkou komedii Les napsal Alexandr Nikolajevič Ostrovskij v roce 1871. "Poprvé hra byla uvedena v petrohradském Alexandrinském divadle v roce 1871. Je zajímavé, že původně byla psaná jako rodinná komedie a až později se z ní stala i komedie sociálně-kritická," dodala dramaturgyně novinky Iva Šulajová.

Hlavní postavou hry je bohatá pokrytecká statkářka Gurmyžská prodávající po kouskách les kolem svého panství, skrze jejíž příběh "vysadil" autor les, či spíše neproniknutelnou houštinu, lidských vztahů rostoucích ve společnosti založené pouze na "hraní rolí", přetvářce a falši.

"Jádrem komedie je monolog herce Nešťastlivce, který recituje úryvek ze Schillerových Loupežníků a vmete přitom do tváře Gurmyžské a její společnosti, že ne oni, herci, ale rádoby počestná společnost Gurmyžské jsou komedianti, kteří hrají komedii se svými příbuznými, svým okolím, a nakonec i sami se sebou," řekla o komedii překladatelka Alena Morávková, v jejímž novém překladu Slovácké divadlo hru uvede.

Výpravu k inscenaci vytvořil Michal Hejmovský a hudbu složil Richard Mlynář. Dramaturgie se ujala Iva Šulajová. Z hereckého souboru se diváci mohou těšit na Moniku Horkou v hlavní roli bohaté statkářky Gurmyžské, Terezu Hrabalovou, Štěpána Goiše, Vladimíra Doskočila, Zdeňka Trčálka, Josefa Kubáníka a Jiřího Hejcmana, kteří ztvární oblastní herce Šťastlivce a Nešťastlivce, a další.

"Ve Slováckém divadle se v těchto rolích mohli při posledním uvedení Lesa režisérem Milošem Hynštem v roce 1970 blýsknout herci Lubomír Vraspír a Jaroslav Kyncl. V současném nastudování režiséra Romana Groszmanna se můžeme těšit na dvojici Jiří Hejcman a Josef Kubáník. Podívat se pravdě do očí skrze hru herců na scéně může být velmi očistné. V případě Ostrovského Lesa je to ale zároveň i velmi humorné, neboť divadlo, to nelítostné zrcadlo nastavované lidské společnosti, zde komicky obrací optiku i samo na sebe," doplnila dramaturgyně Iva Šulajová.

Více informací o připravované novince čtěte v novém čísle divadelního dvouměsíčníku Časopis, který je nyní zdarma k dispozici přímo v divadle.