Komedie Nájemníci oslaví "devadesátku"

Pouhých deset repríz chybí komedii Nájemníci ke kulaté sté repríze. Oblíbený a divácky úspěšný kus totiž odehrají slováčtí herci na konci února už po devadesáté! Hra Michaela Cooneyho je v repertoáru Slováckého divadla od roku 2013 a se souborem ji nastudoval režisér Zdeněk Dušek.

"Kulatou devadesátou reprízu oslavíme na konci února na zájezdě v Šumperku. Na domácí scéně do prázdnin komedii uvedeme pouze dvakrát, a to 26. dubna a 17. května. Na obě reprízy jsou zatím vstupenky k dispozici, ale mizí docela rychle, což nás nesmírně těší," uvedl mluvčí divadla a herec Josef Kubáník s tím, že i po více než pěti letech uvádění je o komedii stále velký zájem.

Michael Cooney, syn proslulého komediografa Raye Cooneyho, jehož komedii 1+2=6 (Jeden a dvě je šest) má Slovácké divadlo úspěšně na svém repertoáru již od roku 2007, byl britskou kritikou označen za jeden z největších objevů současného anglického dramatu.

"Čistá fraška to není, spousta situací na začátku hry vzniká v civilní, psychologické rovině, ale tato rovina postupně hypertrofuje do jakési urputné mechaničnosti, do velkého gesta, takže se z toho stává takřka alegorie, jak může dopadnout člověk, který podvádí, a přitom má svědomí. Nehledali jsme jenom vyloženě komiku, ale komunikační paradoxy mezi lidmi, což je vlastně podstata žánrů jako je absurdní divadlo nebo sitcom," uvedl režisér Zdeněk Dušek, který v loňském roce přivedl na jeviště také komedii Williama Shakespeara Mnoho povyku pro nic.

Brilantní komedie plná omylů a záměn vypráví trochu ztřeštěnou anekdotu, na jejímž počátku přijde hlavní hrdina jménem Erik Swan na vychytralý způsob, jak pohodlně žít z podvodně získaných sociálních dávek. Dlouho mu všechno skvěle vychází, leč jednoho dne se mu situace vymkne z rukou.

Ve hře účinkují Jiří Hejcman jako Erik Swan, Tereza Novotná, Zdeněk Trčálek, David Vaculík, Pavel Hromádka, Tereza Hrabalová, Josef Kubáník, Kamil Pulec, Irena Vacková a Petra Staňková.

Vstupenky na obě předprázdninové reprízy můžete zakoupit přímo zde.