Komedie Úča musí pryč! oslaví 100. reprízu

Inscenace Úča musí pryč! oslaví v listopadu 100. reprízu! Úspěšnou komedii nastudoval s uherskohradišťskými herci režisér a ředitel divadla Michal Zetel. Inscenaci Slovácké divadlo uvádí už rok a půl v rámci alternativní dramaturgické linie SLoffÁCKÉ DIVADLO v netradičním prostoru školní třídy Základní školy UNESCO.

"Hrát v prostředí, které všichni důvěrně známe je velice lákavé. Získáváme tím základní komunikační kanál s publikem. Všichni víme, kde jsme a jak se v daném prostředí chovat. A taky máme vlastní naprosto formující zkušenosti," říká Michal Zetel a prozrazuje, jak on sám vzpomíná na školní léta.

"Jsou to pocity smíšené. Byl jsem úspěšný žák i student, záměrně píšu úspěšný, protože jsem byl dobře hodnocen a uměl jsem v tehdejším vzdělávacím systému bez problémů prosperovat, jestli jsem byl dobrý žák a šťastný žák, to už posoudit nedokážu. Vzpomínám na některé kantory jak ze základní školy i z gymnázia, kteří mají hlavní zásluhu na tom, že jsem to dotáhl až post ředitele Slováckého divadla. A titíž lidé ve mě navíc zažehli touhu a lásku ke vzdělání, která ve mně žhne dosud," dodává režisér oblíbeného kusu a ředitel Slováckého divadla.

Bystrá komedie Úča musí pryč! jednoho z nejhranějších německých dramatiků Lutze Hübnera se od své světové premiéry v roce 2010 dočkala desítek inscenací. Reaguje na proměny smyslu školního vzdělávání a pokračující hledání jeho nejlepší možné podoby.

"Autorovi hry se podařilo vystihnout, co řeší spousta rodičů. Každá z té pětice rodičovských postav si pochopitelně přeje, aby její dítě v životě uspělo, pod čímž si ovšem představují, že se hlavně musí dostat na osmileté gymnázium. Je to chytře napsaná komedie, a tak v některých věcech až nebezpečně poznáváme sami sebe nebo své známé," říká dramaturgyně Markéta Špetíková.

"Základní rámec je vlastně velmi jednoduchý - pět rodičů žáků páté třídy se rozhodne, že přesvědčí třídní učitelku svých dětí, aby se třídnictví vzdala. Domluví si s ní schůzku - jenže paní učitelka se nechce dát tak lehce. A celé se to nakonec zamotá a zkomplikuje, jak nikdo nepředpokládal," dodává dramaturgyně.

V inscenaci účinkují Pavlína Hejcmanová, Jitka Hlaváčová, Tereza Novotná, Irena Vacková nebo Kamila Zetelová jako učitlka Sabina Milerová, Petr Čagánek, Josef Kubáník a Vladimír Salčák.