Komedie Úča musí pryč! oslaví sedmdesátou reprízu!

Neuvěřitelnou 70. reprízu slaví v sobotu 26. ledna úspěšná komedie Slováckého divadla Úča musí pryč! Hru německého autora Lutze Hübnera se souborem nastudoval ředitel divadla a režisér Michal Zetel. Inscenaci divadlo uvádí v netradičním prostoru školní třídy v rámci alternativní dramaturgické linie SLoffÁCKÉ DIVADLO. Inscenace je od premiéry, která se uskutečnila 22. ledna 2018, neustále beznadějně vyprodaná.

"Úča mě zaujala hned z několika důvodů. Jednak báječně zapadá do naší linie OFF. Hrát v prostředí, které všichni důvěrně známe je velice lákavé. Získáváme tím základní komunikační kanál s publikem. Všichni víme, kde jsme a jak se v daném prostředí chovat. A taky máme vlastní naprosto formující zkušenosti. Ovšem hlavní důvod je problematika vzdělávání jako hlavní téma hry. Vzrůstající nároky na vzdělávání dětí, na pedagogy na možnosti rodičů do procesu zasahovat v přímém kontrastu s neutěšeným postavením učitelů, jak finančním, tak společenským, nezájmem rodičů o skutečné problémy jejich dětí a schopnost konstruktivně dělat svět lepším. To vše v hávu velice svižné a sarkastické komedie," uvedl Michal Zetel.

Roli učitelky Sabiny Milerové ztvárnila herečka Irena Vacková, která sama vystudovala Střední pedagogickou školu. "Splynutí s rolí pro mne bylo překvapivě snadné, nebo spíš nepřekvapivě. Nějakou tu pedagogickou zkušenost za sebou mám, takže stačilo jen pořádně zavzpomínat, protože doba, kdy jsem ukončila studium na pedagogické škole, je už hodně vzdálená. Mnohé se ve školství změnilo a mění. Ale určitě mi při vytváření role pomáhají znalosti ohledně rozsahu a způsobu přípravy na vyučování, na co všechno se musí učitel nachystat, co všechno musí vymyslet, aby zaujal a samozřejmě i něco dětem předal. A jakožto rodič a pravidelný účastník třídních schůzek mám také zážitků dostatek," řekla herečka