V lednu na Královu řeč

Strhující příběh o překonávání osobní lidské slabosti na půdorysu královského údělu Králova řeč se odehrává na základě skutečných událostí ve třicátých letech 20. století ve Spojeném království a představuje jeden z nejcitlivějších momentů moderních brtiských dějin. Mimořádnou reprízu hry Davida Seidlera, kterou ve Slováckém divadle nastudoval režisér Igor Stránský, uvedeme ve středu 31. ledna 2018. Vstupenky můžete už nyní zakoupit v pokladně divadla nebo na našich webových stránkách zde.

Fenomén Královy řeči zasáhl takřka celý svět po uvedení stejnojmenného filmu (2010), a zejména po jeho ocenění čtyřmi Oscary. Do té doby neměla široká veřejnost o řečové vadě britského krále Jiřího VI. a o zásluhách logopeda Lionela Loguea na jejím odstranění ani ponětí. Podobně málo známé je, že slavný film vznikl podle tehdy ještě neuvedené divadelní hry, která se premiéry dočkala paradoxně až díky úspěchu své vlastní adaptace, a to v únoru 2012 v Yvonne Arnaud Theatre v Guildforu ve Velké Británii. Napsal ji americko-australský scenárista David Seidler na motivy vzpomínek svérázného "královského logopeda", dokončena a zveřejněna však kvůli zákazu královny matky mohla být až po její smrti v roce 2002.

Králova řeč je v repertoáru Slováckého divadla od letošního ledna a diváci si ji velmi oblíbili. "Po každé repríze se tleskalo vestoje. Inscenace je jedenadevadesátou režií Igora Stránského, který opět dokázal, že divákům rozumí," uvedl tiskový mluvčí Slováckého divadla a herec Josef Kubáník.  

Příběh o přátelství mezi logopedem Lionelem Loguem a koktavým králem Bertiem je především skvělou hereckou příležitostí pro dva zralé herce. Do hlavních rolí obsadil režisér Igor Stránský Pavla Majkuse (australský logoped Lionel Logue) a Pavla Hromádku (vévoda z Yorku Bertie). Co bylo pro ně na této práci nejzajímavější?

"Nejspíš jakási dvojpólnost – slabost i síla. Slabost daná drsným dětstvím, odtud koktání i jiné nemoci a taky téměř neexistující sebevědomí. A síla jakási vnitřní, která se v něm někde uvnitř i přesto vše stále vyskytovala – nevzdat to, nezahořknout," řekl Pavel Hromádka. "První zajímavost je herecké setkání s mým kolegou Pavlem Hromádkou, který hraje koktavého krále. Sedíme vedle sebe v šatně už skoro 15 let, ale takovou příležitost k vzájemné spolupráci jsme ještě neměli. Druhá zajímavost je, jak je hra úsporně napsaná, jsou to téměř samé krátké dialogy, otázka - odpověď. Slovní ping pong," doplnil Pavel Majkus.