Manažerka divadla Jitka Honsová: Pro naše diváky hrajeme nejradši

O Slovácké divadlo je zájem nejenom na domácí scéně. Jen za září vyjeli divadelníci v rámci regionu i mimo něj sedmkrát. Jaká inscenace je nejvíce žádaná a s čím se divadlo potýká na zájezdech, prozradila v následujícím rozhovoru manažerka divadla Jitka Honsová.

Jitko, o Slovácké divadlo je zájem napříč republikou. Dokázala bys říct, která inscenace je nejvíc žádaná?

Nejžádanější inscenací Slováckého divadla jsou jednoznačně Rychlé šípy. Jejich věhlas je rozšířený napříč republikou. Jen za poslední 2 roky jsme s nimi byli na 35 štacích, což je polovina všech zájezdů v tomto období. Zájem o ně by byl větší, ale bohužel kalendář není nafukovací a my máme závazky vůči našim divákům, pro které hrajeme nejraději. Velmi nás ale těší, že Rychlé šípy nejsou jedinou inscenací, se kterou se na zájezdy jezdí, a tedy, že naše divadlo je známé pestrostí a kvalitou repertoáru. V letošním roce jsme byli nebo budeme na zájezdech s inscenacemi Marvinův pokoj, Čarodějnice v kuchyni, Večer na psích dostizích, Autista, Nepřítel lidu, Nájemníci, Kniha o hřbitově i Měsíc nad řekou.

Podle čeho vybíráte, kam se pojede na zájezd?

Primárně se řídíme poptávkou. Ne vždy se však podaří skloubit dohromady časové a technické požadavky s místem našeho potencionálního účinkování. Pak jsme bohužel nuceni zájezd odříci.

Co se týče technické stránky zájezdu, jak náročné je přemístit třeba Rychlé šípy?

Zrovna Rychlé šípy patří mezi technicky jednoduchá představení. S nimi problém většinou nebývá. Avšak máme v repertoáru představení, o které by byl velký zájem, ale technicky není možní, abychom s nimi vycestovali. Jde například o muzikály, které jsou technicky a zvukově tak náročné a vytvořené pro specifikum naše jeviště, že vycestovat s nimi je pro nás prakticky nemožné. Občas nás to zamrzí, jelikož je po muzikálech mezi diváky hlad. Ale na druhou stranu zakládáme si na tom, že děláme divadlo pořádně, a proto nechceme po technické stránce dělat ústupky takové, které by ohrozily kvalitu našeho výstupu.

S čím se na zájezdech nejvíce potýkáte?

Jsou to právě ony již zmiňované technické podmínky. Často musíme zájezdy odmítat kvůli tomu, že se prostorově se scénou na cizí jeviště nevejdeme.

Liší se publikum na zájezdech od domácího? Reagují diváci jinak?

Takhle obecně se to říci nedá. Diváci Rychlých šípů jsou víceméně stejní napříč republikou. Lidé tak nějak tuší, co od tohoto titulu dostanou a jdou se do divadla bavit. Jiné je to u inscenací, které jsou ve své interpretaci složitější. Například u nás velmi diskutovaná inscenace Měsíc nad řekou měla na zájezdu na Mezinárodní festival Divadlo v Plzni veliký úspěch.

Co je pro tebe jako manažerku divadla při zařizování divadelního zájezdu nejsložitější?

Odpověď je zcela jednoduchá: dát dohromady možné termíny zájezdů tak, aby to neohrozilo hraní na naší domácí scéně, která je pro nás prioritou.

 

Blanka Šmejdovcová