Manažerka divadla Jitka Honsová převzala ocenění 'Nejlepší reklamní rekord'

Na začátku loňského roku bylo Slovácké divadlo zapsáno do České knihy rekordů jako činoherní divadlo s největším počtem předplatitelů v republice. A 9. června převzala manažerka divadla Jitka Honsová přímo na festivalu "Pelhřimov – město rekordů" další ocenění. Slovácké divadlo totiž bylo vybráno k udělení titulu "Rekord roku" v kategorii "Reklamní rekord"... 

"Ocenění 'Rekord roku' je pro nás velkou poctou, ale především je to ocenění našich diváků, bez kterých bychom tohoto úspěchu nedosáhli. Celkově se rok 2016 stal rokem rekordů. Naše divadelní představení vidělo nejvíce lidí v jeho historii, odehrálo nejvíce představení a dosáhlo rekordní, téměř padesátiprocentní, soběstačnosti. A to vše díky skvělému publiku, které na Slovácku máme!," říká Jitka Honsová a dodává: "Bylo vidět, jak našemu divadlu v Pelhřimově fandí, celé zaplněné náměstí zhlédlo i náš speciální klip a já jsem byla opravdu hrdá".

Že Slovácké divadlo patří už delší dobu mezi českou divadelní špičku, to je neoddiskutovatelný fakt. Potvrzuje jej nejenom rekordních osm tisíc předplatitelů, což je ve městě, jako je Uherské Hradiště, skutečně pozoruhodné, ale i pozvání na řadu prestižních festivalů - tím nejbližším bude v září mezinárodní festival Divadlo v Plzni, kam vyrazíme s inscenací Měsíc nad řekou.

Jitko, jak vy osobně vnímáte fakt, že se divadlu v poslední době tak daří?
Nedá se říci, že se divadlu daří v poslední době, Slovácké divadlo sklízí úspěchy velmi dlouhodobé práce. Už když jsem do divadla nastupovala, bylo Slovácké divadlo pojem. Loňský rok byl opravdu rekordní ve všech ohledech, nejvíce představení za dobu fungování divadla (339), s tím souvisí i nejvíce diváků (89 452) a také nejvyšší soběstačnost divadla (47 % - průměr v ČR je 31 %) v jeho novodobé historii. Tato čísla mi přijdou jako neskutečná, když vezmete v potaz, že rok má 365 dní, herci mohou hrát maximálně 6 dní v týdnu, do toho ctíme v létě divadelní prázdniny a přes rok nám hrací plán komplikují i Státní svátky či bohužel občas i indispozice herců. Vidět spokojené diváky v hledišti je velká odměna za naši práci. Také je to ale obrovský závazek, který nás však motivuje k práci.

Jak těžké je docílit takových úspěchů?
Jak těžké je dosáhnout takových úspěchů, to je otázka hodná spíš bývalého pana ředitele Igora Stránského a jeho týmu, který slávu Slováckému divadlu vybudoval. Ještě těžší je ale, troufám si říct, tyto úspěchy převzít a udržet. Nebylo to snadné, neboť jsme na trati potkali několik překážek, například rekonstrukci hlediště, která omezila náš provoz. Ale i přesto se nám s velkým nasazením všech našich lidí v loňském roce snad vysoko zdviženou laťku povedlo udržet.  Tímto všem patří veliký dík.

Co pro divadlo znamená účast na prestižním divadelním festivalu v Plzni?
Mezinárodní festival Divadlo, který se koná v Plzni již po dvacáté páté, je jedním z nejprestižnějších festivalů v ČR. Je to tedy pocta a ocenění naší práce, která se ne vždy musí zalíbit všem, ale zcela nepochybně jde s trendem, který dnešní moderní divadla udávají. Osobně mě velmi těší pozvání na jakýkoli festival a v letošním roce mě hřeje, že na každý festival jsme zavítali s jinou inscenací (Večer na psích dostizích - Setkání Stretnutie 2017 ve Zlíně, Nepřítel lidu - Divadelní svět Brno, Čarodějnice v kuchyni - Divadelní Luhačovice). To pro mě osobně znamená, že děláme dobré divadlo. A v takovém divadle já ráda pracuju.