Marcela Trčálková: Jsem spojkou mezi umělci a vedením divadla

Ve Slováckém divadle má nezastupitelnou úlohu. Díky tajemnici uměleckého provozu Marcele Trčálkové herci ví, kdy zkouší, hrají nebo jedou na zájezd. V těchto týdnech zažívá obtížné období.

Marcela Trčálková je manželkou oblíbeného herce Zdeňka

Marcelo, v divadle zastáváte pozici tajemnice uměleckého provozu. Jak dlouho?

Jedenáct let. Před touto pozicí jsem pracovala několik let v obchodním oddělení Slováckého divadla, kde jsem nasbírala zkušenosti s divadelním provozem, které jsou pro mě jako tajemnici velmi cenné.

Co vše patří do vaší práce?

Mým hlavním úkolem je tvorba hracích plánů, je to komplikovaný proces, který mi zabere nejvíc času. Dále mám na starosti veškeré organizační záležitosti týkající se uměleckého souboru. Například připravuji rozpisy zkoušení, týdenní a denní plány, mám organizačně na starosti externí spolupracovníky, jako jsou režiséři, scénografové, choreografové, hudební skladatelé, herci a jiní. Také připravuji podklady pro mzdy uměleckého souboru a zajišťuji vše potřebné, co souvisí uměleckým provozem. Řekla bych, že jsem taková spojka mezi uměleckými pracovníky a vedením divadla.


Co máte na své práci nejradši?

To, že můžu být součástí kreativního, emočního prostředí, plného dobrých lidí, pracovat pro ně a s nimi.

 

Co řeší tajemnice uměleckého provozu v těchto dnech? Krizové scénáře 

Od jara je Slovácké divadlo doslova vzhůru nohama. Překládají se představení, omezuje zkoušení, ruší zájezdy. Tajemnice uměleckého provozu tak má práce víc než kdy jindy.

„V současné situaci řeším stejné věci jako na jaře. Hlavně krizové scénáře. Museli jsme zrušit dvacet představení a najít nové termíny pro přeložení sedmdesáti představení na podzim. Připravovali jsme se s vedením divadla na to, abychom mohli, hned jak to bude možné, zase hrát. To se nám povedlo a v červnu jsme odehráli dvacet šest představení,“ říká Marcela Trčálková. Jaro jí dokonce přineslo i novou pracovní zkušenost. „Spolu s herci jsme zastoupili naše uvaděče a vítali osobně diváky. Bylo úžasné vidět, v jak hojném počtu chodili,“ usmívá se při vzpomínce na jarní znovuotevření divadla.

Přiznává, že poslední měsíce jsou složitější. „Ale v kontextu toho, jak náročná musí být práce v první linii v boji s covidem-19, si nestěžuju. V mé práci nejde o život a to je důležité mít na paměti,“ dodává. A co čas na odpočinek a koníčky? „Dopřeju si teď jednou týdně online jógu. Jinak všechny své volné chvilky se snažíme s manželem věnovat rodině,“ uzavírá.

 

"Ještě že mám tak skvělého manžela a maminku," pochvaluje si Marcela Trčálková

Současná situace okolo pandemie koronaviru je náročná pro všechny pracující rodiče a rodina Trčálkových není výjimkou. I tajemnice uměleckého provozu Marcela Trčálková s manželem, oblíbeným hercem Zdeňkem, museli skloubit práci, péči o děti a domácí výuku.

„Moje práce není od-do. Hlavu nezastavím. Před uzavřením škol jsem bývala každý den v divadle od-do, pak řešila kroužky dcer, pak někdy pokračovala doma dle potřeby,“ popisuje Marcela Trčálková.

Víc než měsíc musela zůstat s mladší dcerou Mariankou, která chodí do druhé třídy, kvůli distanční výuce na home office.

„Tahdy jsem měla pracovní dobu téměř nepřetržitou s tím, že jsem odbíhala zapínat online výuku a online tréninky, řešit spadlou síť a do toho starosti v divadle. Starší dcera Karolínka je v tercii na gymnáziu, ta už si své školní a kroužkové online povinnosti dokáže obstarat naštěstí sama. Tím, že nemůžeme hrát a musíme reagovat na každou změnu, mám víc práce a od počítače a telefonu se téměř nehnu celý den,“ popisuje své vytížení tajemnice uměleckého provozu.

Naštěstí má oporu v nejbližší rodině. „Ještěže mám tak skvělého manžela a maminku, kteří nám vaří dobroty,“ usmívá se Marcela Trčálková.