Marcela Trčálková: Představení už máme naplánovaná na jaro 2017

V červnu Slovácké divadlo čeká rekordních 41 představení. Jak se takové množství dá naplánovat, když má měsíc jen 30 dnů a herci kromě hraní na domovské scéně také natáčejí a účastní se mnoha dalších projektů? Všechno dokáže zvládnout nenápadná žena v zákulisí. Jmenuje se Marcela Trčálková a její profese tajemnice uměleckého provozu je jednou z nejdůležitějších v divadle.

Marcelo, v červnu Slovácké divadlo odehraje neuvěřitelných 41 představení. Jak těžké je sestavit herní plán?
Já sama bych nepoužila slovo těžké, jelikož mě samotou tato činnost velice baví. Spíš bych řekla, že je to taková alchymie. Kombinatorika několika faktorů. Když připravuji měsíční herní plán, musím myslet na rozvržení předplatitelských skupin, na představení mimo předplatné, Malou scénu, školní představení a zájezdy. To vše se smíchá s pravidly zkoušení, s časovými možnosti našich i externích herců, s technickými podmínkami a pak z toho vyjde produkt jménem program Slováckého divadla na daný měsíc.

S jakým předstihem vlastně herní plán vzniká?
Konečná verze jednotlivých programů se schvaluje dva až tři měsíce dopředu. Avšak v tuto chvíli máme některá představení naplánovaná až do jara 2017.

Změnilo se divadlo nějak od doby, než jste šla na mateřskou dovolenou, a když jste se z ní vrátila?
Změnilo se toho hodně. Nové vedení, jiná sestava týmu, nové nápady, nové projekty, kvůli těhotenství čtyř hereček se změnilo i složení hereckého souboru. Ale jedno se nezměnilo – a to, že jsou pro nás diváci stále na prvním místě.

Chodíte do divadla na inscenace Slováckého divadla?
Samozřejmě. A moc ráda. Chodím na všechny. Chci je vidět jak kvůli své práci, tak i kvůli svému osobnímu divadelnímu zážitku.

Co se vám v poslední době nejvíc líbilo?
Od svého nástupu po rodičovské dovolené jsem viděla Pokrevní bratry, Zlatého draka, Nepřítele lidu a Knihu o hřbitově. Všechny tyto inscenace se mi moc líbily. Já mám ráda, když mě divadlo něčím překvapí, a to se u těchto titulů stalo. A také si velmi vážím herců a celého týmu. Vím, kolik to dá práce, než se inscenace od prvotní myšlenky dostane k divákům. To vše můj názor ovlivňuje pozitivním směrem.

Povídáte si doma s manželem, hercem Zdeňkem Trčálkem, o divadle?
Jen výjimečně. Například po premiéře si sdělíme své dojmy. Ale jinak ani ne. Oba jsme hodně pracovně vytížení, a tak si doma užíváme rodinné chvilky s našimi dětmi. A když zbude trochu času navíc, tak se věnujeme i svým zálibám.