Měsíc nad řekou byl pozván na festival do Budapešti

Inscenace Měsíc nad řekou, kterou se souborem nastudovala mladá režisérka Anna Petrželková, dál ohromuje. Po nebývalém úspěchu minulou neděli na nejprestižnějším tuzemském festivalu Divadlo v Plzni dostala známá klasika Fráni Šrámka čerstvou pozvánku, aby reprezentovala Českou republiku na festivalu české dramatiky a divadla Csekkold! v Budapešti.

"Máme ohromnou radost! Za posledních dvacet let je to určitě největší zahraniční úspěch Slováckého divadla," raduje se tiskový mluvčí slovácké scény a herec Josef Kubáník. "Touhu zúčastnit se některého ze zahraničních festivalů jsme měli už dlouho. Je to splněný sen," dodává ředitel divadla Michal Zetel.

Přehlídka s názvem Csekkold! (Zkoukni to!), která se uskuteční ve dnech 3. - 5. listopadu, je zaměřena na prezentaci českého divadla v Maďarsku a vznikla v roce 2013. Pořádá ji České centrum v Budapešti.

"Cílem festivalu je maďarskému publiku představit významné osobnosti současného českého činoherního divadla. Píšeme-li činoherního, je tím především zdůrazněna ta část české divadelní produkce, v níž hraje podstatnou roli slovo a text. Z reakcí veřejnosti i ohlasů odborného publika na minulých ročnících je patrné, že o české divadlo je v Maďarsku zájem," říká ředitelka festivalu Lucie Orbók.

Hlavním partnerem přehlídky jedno z nejvýraznějších maďarských divadel současnosti – Divadlo Józsefa Katony. Dlouhodobě je nakloněno české kultuře, ať už jde o zájem a uvádění českých dramatických textů nebo zájezdy do České republiky.

Tématem třetího ročníku festivalu je divadelní klasika v netradičním pojetí. "V rámci hostování jsou vybrané takové inscenace, které toto téma reflektují a které svou interpretací zaujaly domácí kritiku I diváky. Důraz při výběru inscenací je také kladen na režisérské osobnosti, kterými jsou tentokráte David Jařab a Anna Petrželková," dodává Orbók.

Třetí ročník přehlídky se stejně jako dva předešlé uskuteční během tří dnů. Festival bude probíhat na všech třech scénách divadla, tedy Hlavní scéně, Komorní scéně a ve studiu Sufni. Jelikož hlavním cílem festivalu je ukázat české činoherní divadlo v co nejkomplexnějším obraze, má dramaturgie festivalu několik směrů, a to prezentaci české dramatiky, hostování vybraných českých divadelních souborů a křest knihy.

Kromě Slováckého divadla na festivalu vystoupí pražské Divadlo Na zábradlí s inscenací Macbeth (Too much blood) a Studio Damúza a skupina Fekete Seretlek s divadelně-hudebním projektem Kar.

Měsíc nad řekou se na festivalu představí v pátek 3. listopadu.

Podrobnější informace o festivalu a program naleznete zde.