Měsíc nad řekou vyráží na festival do Plzně

Brigata Totem Circus Show z italského Turína, rumunské Národní divadlo Târgu-Mureş nebo pražské Divadlo v Dlouhé. I v takové společnosti se už tuto neděli 17. září ocitne Slovácké divadlo. Inscenace Měsíc nad řekou režisérky Anny Petrželkové vyrazí na nejprestižnější divadelní festival u nás, Mezinárodní festival Divadlo Plzeň.

Přehlídka každoročně hostí ty nejlepší divadelní počiny Evropy. "Jsme jediným divadlem z regionu, které opakovaně míří mezi evropskou špičku a je pro nás ctí, že Zlínský kraj budeme opět reprezentovat právě my," řekl mluvčí slovácké scény a herec Josef Kubáník.

Měsíc nad řekou patří k inscenacím, které vyvolávají už od premiéry rozporuplné reakce. Stačí připomenout diváka, jenž během představení hlasitě volal, že režisérka je kráva (dotyčný se poté hercům i celému divadlu omluvil), na opačné straně jsou pak diváci, kteří na konci tleskají vestoje. "Podařilo se nám to, co je na divadle nejcennější. Vyvolávat emoce. Chceme provokovat, dráždit, nutit publikum k přemýšlení, proč jsou věci tak, jak je vidí," doplnil ředitel slovácké scény Michal Zetel.

Slavná divadelní hra Fráni Šrámka vypráví příběh blížícího se abiturientského srazu někdejšího premianta třídy a nyní otce a zaměstnance papírnického krámku své ženy Jana Hlubiny, jeho manželky a dcery Slávky. Obě ženy se snaží otce uchránit od střetu s nenaplněnými iluzemi mládí. Sama Slávka je však v průběhu děje lapena do nástrah milostného vzplanutí, a později i zralé životní rezignace.

Hru z roku 1922 nejen o konfliktu ideálů a žité skutečnosti a atmosféře okamžiku i dnech všednosti se souborem nastudovala mladá, talentovaná režisérka Anna Petrželková. Ta se do Slováckého divadla vrátila po více než dvou letech, kdy zde uvedla Svatbu Bertolta Brechta. "Do Slováckého divadla jsem se velmi těšila. Herci jsou zde nesmírně pracovití a nebojí se nečekaných výzev," uvedla režisérka.

Mezinárodní festival Divadlo Plzeň, jehož 25. ročník proběhne ve dnech 13. - 21. září 2017, patří k nejprestižnějším festivalům u nás. Jeho cílem je představit především mimořádné a pozoruhodné inscenace zahraniční a dále výběr českých inscenací, a to v široké škále tematické, stylové i žánrové. Konfrontuje českou profesionální divadelní tvorbu se špičkovými zahraničními inscenacemi, a přibližuje tak české divadelní i laické veřejnosti moderní divadelní trendy.

Slovácké divadlo, které na festival letos zavítá už počtvrté, v Plzni v minulosti odehrálo oceňovanou Lišku Bystroušku a Kalibův zločin režiséra J. A. Pitínského a kontroverzní a kritiky oceňované pojetí Brechtovy hry Svatba v režii Anny Petrželkové.