Začali jsme zkoušet Její pastorkyňu

Slovácké divadlo začalo připravovat známé venkovské drama Gabriely Preissové Její pastorkyňa. Hra bude prvním titulem roku 2020 a se souborem ji nastuduje Michal Zetel. "V pozici režiséra to bude mé první setkání s Její pastorkyňou a výběr je nasnadě. Právě tímto titulem zahájilo před tři čtvrtě stoletím SD svou činnost. Je to tedy jakási ´šéfovská erbovní´ inscenace a pokusím se při zkoušení formulovat cosi jako současné umělecké směřování SD," uvedl režisér Michal Zetel. V hlavních rolích se představí Petra Staňková (vlevo) jako Jenůfa a Jitka Hlaváčová jako Kostelnička Buryjovka.

Divadelní hra Gabriely Preissové měla premiéru 9. listopadu 1890. Na rozdíl od předchozí autorčiny hry Gazdina roba neměla příliš velký úspěch. Přesto byla uvedena ještě v Brně, kde se s ní seznámil i skladatel Leoš Janáček. Ten později Její pastorkyňu zhudebnil do známé opery, která je dodnes uváděna po celém světě.

Zahajovací premiéra Její pastorkyně, vůbec první inscenace Slováckého divadla, se konala v uherskohradišťské Redutě. Bylo to 10. října 1945 a Slovácké divadlo hru uvedlo v režii Oldřicha Lukeše. Na jeho repertoáru se toto realistické drama objevilo ještě čtyřikrát, a to v letech 1948, 1955, 1964 a 1985. 

Pozoruhodný je fakt, že Slovácké divadlo uvede hru v novém překladu mladého herce a člena souboru Pavla Šupiny. "Úkol zněl jasně: přeložit do současné ´slováčtiny´," směje se herec. "Bylo těžké najít nějaký vzorec, jak překládat. Musel jsem ctít autorku, musel jsem ctít škrty a zároveň dát překladu mladistvější nádech. První tři strany mi zabraly hodně času, fakt jsem se s tím natrápil a hledal cestu. Ale kdo nic nedělá, nic nepokazí a já bych si vyčítal, kdybych to nezkusil," dodává Pavel Šupina.

Premiéra Její pastorkyně je naplánována na 11. leden 2020.