Michal Zetel začal zkoušet komedii Úča musí pryč! Uvede ji ve školní třídě

Bystrou komedii jednoho z nejhranějších německých dramatiků Lutze Hübnera Úča musí pryč! začal se souborem připravovat režisér a ředitel Slováckého divadla Michal Zetel. Aktuální hořká komedie měla světovou premiéru v lednu 2010 v Staatsschauspiel Dresden a od té doby se dočkala desítek inscenací.

"Je to velmi zábavná komedie, vtipně a svižně napsaná. Má v sobě společenský potenciál, který by měl probudit diskuzi o smyslu vzdělávání," uvedl na zahajovací zkoušce režisér připravované novinky a ředitel divadla Michal Zetel.

Hra, která vzniká ve spolupráci se Základní školou UNESCO Uherské Hradiště, bude uvedena v rámci alternativní dramaturgické linie SLoffÁCKÉ DIVADLO v netradičním prostoru školní třídy. "Naším cílem je v rámci tohoto cyklu oslovení těch skupin diváků, pro které není návštěva tradiční divadelní budovy pravidelným zvykem, ale jimž může předkládané téma něco říct. Jedinečné je také propojení netradičních míst s tématem her, proto i tuto novinku uvedeme přímo ve školní třídě," doplnil Zetel s tím, že hra Úča musí pryč! bude po inscenacích Večer na psích dostizích a Čarodějnice v kuchyni v pořadí už třetím počinem alternativního cyklu.

A o čem hra pojednává? "Pětice rodičů vyzve třídní učitelku svých dětí, aby se třídnictví vzdala. Výuce prý chybí koncept, atmosféra v 5. B je špatná, žáci mají z učitelky strach. A to se má navíc brzy rozhodovat o přestupu dětí na víceletá gymnázia. Paní učitelka Novotná však nechce na návrh rodičů jen tak přistoupit – a velmi vyostřená třídní schůzka začíná," prozradila dramaturgyně novinky Markéta Špetíková.

"Hra reaguje na proměny smyslu školního vzdělávání a pokračující hledání jeho nejlepší možné podoby. Pregnantně se však potýká především se situacemi ryze osobními. Každý z pětice rodičů se po svém snaží "zachránit" budoucnost svého dítěte, což občas vede k použití prostředků takřka nevybíravých a ukazuje se, že o chybějící "vzdělávací koncept" tak docela nejde," doplnila dramaturgyně.

V novince se představí Pavlína Hejcmanová, Jitka Hlaváčová, Tereza Novotná, Irena Vacková, Petr Čagánek, Josef Kubáník a Vladimír Salčák.

Hru divadlo uvede v překladu Michala Kotrouše a premiéra je naplánována na 22. leden 2018 v Základní škole UNESCO v Uherském Hradišti.