Mnoho povyku pro nic po pětadvacáté

Komedie jednoho z nejslavnějších dramatiků všech dob Williama Shakespeara Mnoho povyku pro nic oslaví právě dnes, v úterý 4. prosince, už 25. reprízu. Hru z roku 1599 se souborem nastudoval režisér Zdeněk Dušek.

"Mně se na tom textu líbí základní dějový zvrat – nevěsta osočená ženichem z nevěry – a především fungování postav v příběhu. Uvažování většiny z nich projde opravdovými veletoči. U některých i několikanásobnými. Povyk považuji za jednu z nejvtipnějších Shakespearových her, která naprosto nekompromisně fandí životu ve všech jeho projevech," řekl režisér.

Jedna ze Shakespearových vrcholných veselých komedií, takzvaných svátečních, spolehlivě baví diváky i tvůrce skrze tři hlavní dějové zápletky. Dvě jsou milostné – mladí snoubenci Héró a Claudio se mají brát, avšak jejich osudem neblaze zamíchá zlé nařčení z nevěry; zapřisáhlí odpůrci vdávání a ženění Beatrice a Benedik zase přes nejednu slovní bouři přece jen zdárně doplují do přístavu manželského; třetí zápletka přivádí na scénu komicky popletené strážce veřejného pořádku, kteří nevědomky a vlastně náhodou rozpletou nepříznivé nitky osudu a přispějí k dobrému konci, jak se na správnou komedii sluší.

Komedii uvádíme i na Silvestra. Na poslední speciální představení roku 2018 zbývá momentálně posledních 33 vstupenek a stojí 690 korun. 

Lístky na všechny reprízy včetně silvestrovské můžete zakoupit přímo zde.