Mnoho povyku pro nic vyráží do Brna na Červnový Galavečer Slovácka

Komedii slavného alžbětince Williama Shakespeara z roku 1599 Mnoho povyku pro nic v režii Zdeňka Duška dnes odehrají slováčtí herci na prvním ročníku akce nazvané Červnový Galavečer Slovácka. Ten proběhne v Mahenově divadle v Brně.

"Jsme rádi, že se účastníme výjimečné akce, která potěší milovníky vína a kultury, a kde se prolíná umění slováckého regionu," uvedl ředitel Slováckého divadla Michal Zetel.

Za umělce vinaře se na akci představí vinaři ze slovácké podoblasti, kterými jsou vinařství Bronislav Grmolec, vinařství ZLOMEK & VÁVRA, vinařství Dufek, vinařství Žůrek, Štěpán Maňák, vinařství Kněží hora, vinařství Plešingr, Vinařství U Kostela, vinné sklepy Skalák, víno Blatel, Vitis Strážnice a Zámecké vinařství Bzenec. Téměř všichni vinaři představí svá vína osobně.

Klasiku Williama Shakespeara z roku 1599 nastudoval ve Slováckém divadle Zdeněk Dušek. Režisér patří mezi osvědčené tváře Slováckého divadla a dosud zde se souborem připravil sedm inscenací. Jeho poslední režií na uherskohradišťských prknech bylo v loňském roce oceňované drama Henrika Ibsena Nepřítel lidu.

"Mám s divadly, ve kterých pracuji, gentlemanskou dohodu, že když jim udělám komedii, dají mi příště vážnou věc a naopak. Je to pro mne taková jakási pracovní antikoncepce, abych nezačal užívat osvědčená klišé, kdybych stále dělal jeden žánr. Loni byl tedy čas dramatu a musím říct, že se mi na Ibsenovi pracovalo moc dobře. Teď přišel čas na komedii," řekl Zdeněk Dušek.

"Co se týče Mnoho povyku pro nic, mně se na tom textu líbí základní dějový zvrat – nevěsta osočená ženichem z nevěry – a především fungování postav v příběhu. Uvažování většiny z nich projde opravdovými veletoči. U některých i několikanásobnými. "Povyk" považuji za jednu z nejvtipnějších Shakespearových her, která naprosto nekompromisně fandí životu ve všech jeho projevech," dodal režisér.

Mnoho povyku pro nic uvádí Slovácké divadlo v překladu Jiřího Joska.

Premiéra se uskutečnila 27. ledna a v komedii účinkuje téměř celý soubor Slováckého divadla.