Monika Horká: Když jsem příběh Anne Frankové četla poprvé, dost jsem brečela

Scénickou koláž Deník Anne Frankové, která se dnes vrací na jeviště, ve Slováckém divadle nastudovala režisérka Zoja Mikotová. Na uherskohradišťské jeviště přivedla i další úspěšné inscenace, Pinocchio, Oskar a růžová paní nebo pohádku O Květušce, zahrádce a babici Zimici.

Hlavní roli Anne Frankové ztvárňuje hned pět hereček, které doplňuje loutka v životní velikosti od japonské výtvarnice Yumi Mráz Hayashi.

"Příběh Anne Frankové jsem poprvé četla v soukromí a dost jsem brečela," přiznala herečka Monika Horká, kterou diváci uvidí v jedné z hlavních rolí. "Musela jsem to číst po kouskách."

Zároveň ale přiznává, že se spolu s kolegy bála, aby je síla materiálů a informací, které před začátkem zkoušení studovali, nebrzdila při práci. "Podařilo se mi ten akutní pocit žalu potlačit. Člověk si přivykne," řekla.

Na zkoušení vzpomíná také další z hereček Jitka Hlaváčová. "Bylo to šest náročných týdnů, velmi intenzivních a tvůrčích. Každý den jsme naplno zkoušely, učily se sžít se s loutkou, hledaly světlé momenty v bolestném a zdrcujícím příběhu Anne Frankové. Setkání s paní režisérkou bylo pro mě nesmírně obohacující jak po stránce pracovní, tak i po stránce osobní," uvedla herečka.

Poprvé uvedeme hru pro veřejnost ve čtvrtek 25. ledna. Vstupenky jsou stále k dispozici a rezervovat si je můžete zde.