Na jeviště Slováckého divadla vstupuje dokumentární drama Přes ploty

Na jeviště Slováckého divadla vstoupí už tuto sobotu 6. ledna neobvyklý a unikátní projekt, jevištní adaptace knihy Fedora Gála a anonyma Matěje Přes ploty. Dokumentární drama uvedeme ve světové premiéře v režii Michala Skočovského.

"Takzvané dokumentární drama se na jevišti občas objevuje. U nás možná tento žánr zatím není tak rozšířený a všeobecně známý, ale jinde v Evropě s tímto formátem často režiséři pracují. Základem je autenticita materiálu. O hře Přes ploty v podstatě mohu říct, že se do jisté míry jedná o dokumentární divadlo, protože jeho základem je autentický záznam rozhovoru dvou lidí, byť se jedná o záznam emailové konverzace, kterou vedli dva lidé s protichůdnými myšlenkovými póly a rozdílnými názory. A přestože se jedná o jevištní adaptaci knihy, konverzace je velmi emocionálně zabarvená. Při práci jsme vycházeli nejenom z těchto emocí, které kniha obsahuje, ale i z vlastních pocitů, postřehů a informací, které jsme z textu dokázali vytáhnout a které nás jako tvůrce oslovují," uvedl režisér novinky Michal Skočovský.

Pokusy o divadlo dokumentárního typu probíhají v angloamerickém světě od 70. let 20. století. Jsou vyjádřením snah o společensky angažované divadlo, které usiluje o přitáhnutí pozornosti k určitému společenskému problému a snaží se aktivizovat diváka v celé šíři jeho osobnosti. Přináší s sebou práci s autentickými a původními materiály, jako jsou nedramatické texty (vědecké, společenské, mediální a jiné dokumenty nebo autentické rozhovory či výpovědi). Bourá se konvenční vztah herec-divák, angažují se neherci. Zkoumají se hranice samotného divadelního média a vy užití jeho prvků při autentickém sdělování zvoleného tématu živou formou tvůrčí práce.

Za průkopnici českého dokudramatu je považována Jana Svobodová, režisérka a umělecká ředitelka mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT, které se od roku 2010 každoročně koná v pražském Divadle Archa.