Na Malé scéně Pohřešované. Již brzy

Zatímco na velkém jevišti se blíží k závěru zkoušení české klasiky A. Jiráska Lucerna v režii Igora Stránského, práce na inscenaci pro Malou scénu také vrcholí. Tam režisér Petr Maška dokončuje magickou hru pro tři herečky a jednoho herce. V komorním prostoru naproti hlavní budově Slováckého divadla, ve kterém již několik let rozvíjíme „divadlo na blízko“…

Je to prostor proměnlivý, dalo by se říci experimentální, prostor, v němž diváka vždy může něco nového překvapit: jednou sedí na jevišti, podruhé v aréně, potřetí za stolečkem u skleničky vína. Je to prostor pro takřka kontaktní herectví, divák má herce na dotek a cítí jejich energii, a naopak herci cítí a pracují s energií proudící z hlediště k nim; často je tak každá repríza naprosto jedinečná právě díky společné a blízké účasti jeviště s hledištěm. Po loňské Oleanně, která byla pod režijním vedením Michala Zetela brilantním hereckým koncertem Kláry Vojtkové a Pavla Hromádky, připravuje letošní mladý inscenační tým režiséra Petra Mašky a dramaturga Libora Hanzlíka magickou hru pro tři herečky a jednoho herce.
Reza de Wet je jihoafrická dramatička, původem z malého města Senekal (Free State). Pracovala jako herečka, vystudovala anglickou literaturu a v současnosti přednáší na dramatickém oddělení Rhodos University v Grahamstownu, JAR. Během patnácti let napsala dvanáct her (5 v angličtině a 7 v afrikánštině) a získala víc hlavních jihoafrických dramatických a literárních cen než kterýkoliv jiný zdejší autor: devět cen za své scénáře (pětkrát cenu Vita, třikrát cenu Fleur du Cap a také cenu Dalro), dále všechny prestižní literární ceny (cenu CNA, Rapportovu cenu a hlavně dvakrát Hertzogovu cenu). Produkce jejích her dostaly více než čtyřicet divadelních ocenění.
Komorní jednoaktovka Pohřešované (v originále Missing), kterou již brzy Malá scéna našim divákům nabídne, by se dala označit jako „poetická detektivka“ balancující mezi naturalismem a temnou pohádkovou fantazií. Odehrává se během posledního srpnového večera v chudém příbytku na okraji malého jihoafrického města, pronásledovaného vizí neznámého vraha a násilníka. Tomu je připisováno zmizení dvou dívek, které se ztratily rok po sobě právě poslední srpnovou noc. Která z žen bude další obětí? Anebo je to všechno jinak a obětí je ten, kdo zůstává na místě, ve stojatých vodách, které po čase začínají zahnívat?
Napínavé otázky vám zodpoví Irena Vacková, Klára Vojtková, Jitka Josková a Tomáš Šulaj. Premiéra je plánována na pátek 8. listopadu od 19.00 hodin. Jako v předchozích letech můžete představení navštívit buď přímo nebo jako součást studentského předplatného pro školní rok 2013/2014, či využít bonusu – 25% slevy – jste-li (budete-li) majiteli Večerního předplatného 2014. Těšíme se na vás i na Malé scéně Slováckého divadla!