Na poslední čtenou zkoušku Mnoho povyku pro nic přijel překladatel Jiří Josek

Na poslední čtenou zkoušku připravované inscenace Mnoho povyku pro nic zavítal včera, v pondělí 11. prosince, překladatel Jiří Josek. S herci a režisérem Zdeňkem Duškem hovořil o hře a jejím obsahu a rozebral s divadelníky dosavadní práci. "Četli jste to bezvadně, držíte rytmus a máte to zpracované. Máte senzační základ," pochválil soubor.

Jiří Josek je významný český překladatel, redaktor, nakladatel a rozhlasový režisér. Je známý především svými shakespearovskými překlady, překládá ale i prózu a poezii, mezi jinými například slavný román Jacka Kerouaca Na cestě, Tracyho tygra Williama Saroyana nebo poezii amerického básníka a jedné z vůdčích osobností beatnické generace Allena Ginsberga

Za překlad Shakespearova Hamleta získal v roce 1999 Cenu Josefa Jungmanna

Se Slováckým divadlem Jiří Josek nespolupracuje poprvé, v jeho překladu divadlo uvedlo Shakespearova Krále Richarda III., Othella a Macbetha jako režijní trilogii bývalého ředitele Slováckého divadla a režiséra Igora Stránského. Ve výčtu inscenací nechybí ani nejslavnější Shakespearova tragédie Romeo a Julie, kterou ve Slováckém divadle nastudoval režisér Ladislav Pešek s Tomášem Šulajem a Terezou Novotnou v hlavních rolích Romea a Julie.

Jiří Josek pro Slovácké divadlo přeložil také komorní muzikálovou komedii Song pro dva renomovaného komediografa Neila Simona,kterou nastudoval Igor Stránský.

Komedii Williama Shakespeara Mnoho povyku pro nic připravuje se souborem režisér Zdeněk Dušek. "Mnoho povyku pro nic je celosouborová komedie, velké obsazení, na což nejsem ve Slováckém divadle zvyklý, ale těším se," uvedl režisér.

Ve Slováckém divadle se dosud Shakespeare hrál 22krát. Mnoho povyku pro nic tedy bude inscenací s pořadovým číslem 23 a na jeviště se vrací v historii divadla už podruhé.

"První premiéra komedie Mnoho povyku pro nic se uskutečnila 16. června 1960 v režii Jiřího Škobise. První hrou Williama Shakespeara ve Slováckém divadle byla komedie Sen noci svatojánské v režii Evžena Sokolovského. Premiéra se uskutečnila 26. února 1955," řekla dramaturgyně divadla Iva Šulajová.

Zdeněk Dušek patří mezi osvědčené režijní tváře Slováckého divadla a dosud zde nastudoval sedm inscenací. Jeho poslední režií na uherskohradišťských prknech bylo v loňském roce oceňované drama Henrika Ibsena Nepřítel lidu (Síla interpretace).

Premiéra nového nastudování hry Mnoho povyku pro nic je naplánována na sobotu 27. ledna 2018.

Scénu vytvoří Milan Popelka, kostýmy Sylva Zimula Hanáková. Hudbu skládá Daniel Fikejz a choreografie se ujala Hana Achilles. Dramaturgyní inscenace je Iva Šulajová.