Na uherskohradišťské jeviště vstoupil Přelet nad kukaččím hnízdem

Slovácké divadlo uvedlo v sobotu 9. listopadu v premiéře očekávanou novinku letošního podzimu, hru Dalea Wassermana Přelet nad kukaččím hnízdem. Kultovní zápas o lidskou svobodu a důstojnost a brilantní analýzu manipulace přivedl na uherskohradišťské jeviště režisér Igor Stránský.

"Téma ´Kukačky´ jsem v sobě nosil už hezkou řádku let. Nyní nazrála doba, kdy jsem se mohl do svého snu s vervou pustit. Na každou svou novou režii se vždy těším, ale ´Kukačka´ měla možná o coul náskok," uvedl Igor Stránský, který v příštím roce nastuduje ve Slováckém divadle komedii Václava Štecha Deskový statek.

Igora Stránského zajímaly ve hře tři motivy – vnitřní svoboda je nezcizitelná, diktatura moci a téma člověka, který těžko hledá slova, má-li co opravdového říct. Režisér rovněž podotýká, že by se rád vyhnul srovnávání inscenace se slavným filmem Miloše Formana a téma hry považuje stále za aktuální.

"Ústřední konflikt Keseyho předlohy z bouřlivých šedesátých let dvacátého století je aktuální i po padesáti letech. Je to střet mezi svobodnou individualitou a mocenskou institucí. A vnitřní svoboda je nezcizitelná," dodává režisér.

Hra Dalea Wassermana vznikla podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Dílo proslavila především dnes již kultovní filmová adaptace Miloše Formana z roku 1975 s Jackem Nicholsonem v hlavní roli oceněná 5 Oscary.

Ve Slováckém divadle se v hlavních rolích představili Pavlína Hejcmanová jako sestra Ratchedová a Tomáš Šulaj jako Randle Patrick McMurphy. Postavu náčelníka Bromdena svěřil režisér Igor Stránský Jiřímu Hejcmanovi.

(blš)