Naše pražská mise pokračuje i dnes

V neděli a celé pondělí probíhaly zkoušky na slavnostní večer k předávání prestižních Cen paměti národa, které byly spojeny s oslavami výročí 25 let od pádu železné opony. Přípravy vyvrcholily v pondělí večer programem v Národním divadle, vysílaným v televizním přímém přenosu do pěti evropských zemí. Mezi účinkujícími byli i J. Kubáník, D. Macháček a hostující N. Kovářová jako Konferanciéři a lidoví vypravěči z cimbálmuzikálu Cena facky aneb Gottwaldovy boty. A právě tuto inscenaci (již celou, v případě slavnostního programu šlo jen o vybrané pasáže) zahrajeme dnes od 18.00 hodin v pražském Divadle La Fabrika. (Včera jsme představili v pražském Centru současného umění DOX Frašku à la krab (krabaret).)

Cenu facky aneb Gottwaldovy boty pro Slovácké divadlo napsal dramatik Karel Steigerwald na motivy povídek Josefa Holcmana. „Inscenace připomíná, jak hrůzné bylo utrpení odpůrců komunistického režimu ve věznici v Uherském Hradišti a zároveň zesměšňuje ty, kteří tady čtyřicet let mnohým ničili životy,“ říká ředitel Igor Stránský k symbolickému uvedení inscenace den po 17. listopadu.
O představení v La Fabrice je velký zájem, podle režiséra Břetislava Rychlíka se do hlediště chystá celá řada osobností, jako například spisovatelé Pavel Kohout a Ludvík Vaculík, režisér Fero Fenič, dále pak hudebníci, herci i politici.
Všichni účinkující se vydali na cestu z Uherského Hradiště již v 8.00 hodin (jevištní technika ve 4.00), protože bude třeba náročnou inscenaci do nového prostoru „zasadit“ – některé scény přizpůsobit tamějším technickým podmínkám a herci si musí nové prostředí „osahat“, aby se večer mohli cítit i v něm „jako ryba ve vodě“. K tomu bude sloužit odpolední zkouška.
Cena facky aneb Gottwaldovy boty začíná dnes v holešovickém Divadle La Fabrika v 18.00 hodin.

Druhá skupina, která hrála v Praze včera, však také nezahálí. Dnes od 18.00 hodin uvede na Malé scéně v Uherském Hradišti v rámci Studentského předplatného stejnou hru jako včera v Praze - Frašku à la krab (krabaret).