Nejlepší inscenace roku 2017 Králova řeč

Nejlepší inscenací roku 2017 se minulý týden stala  Králova řeč  režiséra Igora Stránského. Hra americko-australského scenáristy Davida Seidlera zvítězila v divácké anketě Slovácký Oskar a odnesla si i cenu odborné poroty Největší z pierotů. Králova řeč se pyšní i dalším významným oceněním, herec Pavel Hromádka byl za svůj výkon nominován v širší nominaci na prestižní Cenu Thálie

Na úspěch Královy řeči divadlo okamžitě zareagovalo. "Samozřejmě jsme pro velký zájem přidali reprízy, takže diváci budou mít možnost hru vidět v březnu a dubnu celkem pětkrát. Vstupenky na všechny reprízy jsou k dispozici," uvedl tiskový mluvčí, herec a představitel arcibiskupa z Canterbury Cosmo Langa Josef Kubáník

Divácky oblíbená inscenace také oslavila minulý týden už pětadvacátou reprízu. "Hra mě oslovila svým hlubokým lidským příběhem. Vůbec jsem se nesnažil inscenovat Královu řeč jako hru historickou. Skutečné historické události jsou v naší inscenaci pouze výraznou kulisou. Dominantní je zde člověčina, kterou divák cítí i v těch nejposlednějších řadách Slováckého divadla," uvedl režisér Igor Stránský.

"Králova řeč je samozřejmě do jisté míry "pohádková" interpretace skutečných událostí, vztah Jiřího VI. s logopedem Lionelem Loguem nebyl po celou dobu tak intenzivní, jak naznačuje hra. Coby fenomén vypovídá o potřebě naděje a každodenní spravedlnosti," řekla dramaturgyně inscenace Markéta Špetíková.

Hlavní roli koktavého krále Bertieho ztvárnil v Králově řeči ve Slováckém divadle Pavel Hromádka. Minulý víkend jeho výkon ocenili diváci v anketě Slovácký Oskar jako nejlepší v uplynulé sezóně a nedávno byl herec v širší nominaci nominován na prestižní Cenu Thálie. "Být v širší nominaci, i to je dnes velký úspěch a velice mě to těší. I kvůli kolegům (především logopedovi Lionelu Logueovi v podání Pavla Majkuse), režisérovi Igorovi Stránskému, který mi roli Bertieho svěřil a celému představení vtiskl svou představu, i všem lidem kolem, kteří nám pomáhají - ti všichni mají na podobě představení i mém výkonu velkou zásluhu," řekl herec.

Na roli Bertieho je určitě nejzajímavější a nejvýraznější právě koktání. Jak si s ním herec poradil? "Máme tři úrovně od mírného pozastavení, přes lehké zakoktnutí až po velké zadrhnutí, které téměř nedovolí v řeči pokračovat. A v textu mám přesně vyznačená místa, kde ke koktání má dojít a u toho místa buď číslo jedna, nebo dvě, nebo tři - označení intenzity koktání. I tento pevný scénář koktání drží můj výkon na stejné úrovni, čili moje koktání není nahodilé, ale přesně promyšlené a na každé repríze stejné. To všechno mi bylo velkou pomocí při vytváření role Bertieho," dodal Hromádka.

Kromě Pavla Hromádky ve hře exceluje i představitel logopeda Lionela Loguea Pavel Majkus. "Jsem nesmírně rád, že se v této hře setkávám s mým kolegou Pavlem Hromádkou, který hraje koktavého krále. Sedíme vedle sebe v šatně už skoro patnáct let, ale takovou příležitost k vzájemné spolupráci jsme ještě neměli," doplnil herec.

Rozhovor s Igorem Stránským o Králově řeči si můžete přečíst zde.

Rozhovor s představitelem hlavní role Pavlem Hromádkou naleznete zde a s hercem Pavlem Majkusem zde.

Vstupenky na všechny reprízy Královy řeči si můžete rezervovat přímo tady.