Nepřítel lidu bude hostovat v Praze

Společenské drama Henrika Ibsena v režii Zdeňka Duška Nepřítel lidu se představí pražskému publiku. Inscenaci s podtitulem Síla interpretace odehrajeme v pátek 6. října v Divadle v Dlouhé. "Bude to zároveň naposledy, kdy diváci hru z roku 1882 uvidí, protože představení v Praze je derniéra," oznámil tiskový mluvčí divadla a herec Josef Kubáník.

"Režisér Zdeněk Dušek si s tématem pohrál. Vetknul Nepříteli lidu podtitul Síla interpretace. Několikrát představil možnosti, jakými se příběh bude ubírat. Nejsilněji v závěru," píše ve své recenzi Jiří P. Kříž. Slováckému Nepříteli lidu udělil skvělých 80%.

Režisér Zdeněk Dušek letos za režii hry obdržel cenu odborné kritiky Největší z pierotů. V květnu také inscenace divadlo úspěšně reprezentovala na festivalu Divadelní svět Brno. "Diváci v Brně byli nesmírně vstřícní a nadšení. Někteří dokonce naši inscenaci viděli už podruhé. Věříme, že stejný úspěch bude mít Nepřítel lidu i u diváků v Praze," uvedl ředitel divadla Michal Zetel.

Pro režiséra Zdeňka Duška, který se Slováckým divadlem spolupracuje už od roku 1993, byl tady Nepřítel lidu v pořadí už sedmou inscenací. "Musím říct, že se mi na Ibsenovi pracovalo moc dobře. Myslím, že se mi bude vybavovat. To, že inscenace dopadla dobře, je i zásluhou citlivého přístupu vedení divadla. Cítím ve Slováckém divadle opět progresi a na další režii se tudíž těším," prozradil režisér.

Ti, kteří vyrazí v říjnu do Divadla v Dlouhé, se mohou těšit na skvělého Tomáše Šulaje jako lázeňského lékaře Tomáše Stockmanna, Kláru Vojtkovou jako jeho ženu Kateřinu nebo Pavla Hromádku, který exceluje v roli Tomášova staršího bratra Petra Stockmanna a za svůj výkon letos rovněž obdržel cenu odborné poroty Největší z pierotů. "Jsem rád, že Nepřítel lidu má vnímavou odezvu. Dokonce je mezi trojicí nejoblíbenějších titulů loňského roku. Na to, že pojednává o vážnějších věcech, to považuju za velký divácký úspěch," řekl Pavel Hromádka.

V dalších rolích účinkují Tereza Hrabalová, Pavel Majkus, Jiří Hejcman, David Vaculík nebo David Macháček. Autorem scény je Milan Popelka, kostýmy vytvořila Sylva Zimula Hanáková a hudbu k inscenaci napsal Martin Štědroň.

Pražské představení dosud není zcela vyprodané, vstupenky si můžete rezervovat zde.

Recenzi Jiřího P. Kříže si můžete přečíst zde.