Nominace na Thálii za mistrovskou Královu řeč

Herec Pavel Hromádka byl minulý týden nominován v širší nominaci na prestižní Cenu Thálie. Hereckou asociaci zaujal svým výkonem v roli koktavého krále Bertieho ve strhující inscenaci Králova řeč. Poutavý příběh o překonávání osobní lidské slabosti na půdorysu královského údělu nastudoval v Uherském Hradišti režisér a dlouholetý ředitel Slováckého divadla Igor Stránský.

"Hra mě oslovila svým hlubokým lidským příběhem. Vůbec jsem se nesnažil inscenovat Královu řeč jako hru historickou. Skutečné historické události jsou v naší inscenaci pouze výraznou kulisou. Dominantní je zde člověčina, kterou divák cítí i v těch nejposlednějších řadách Slováckého divadla," uvedl Igor Stránský.

Inscenace se u diváků od své premiéry těší velké oblibě a téměř pokaždé se zatím tleskalo vestoje. "Samozřejmě jsem potěšen a utvrzuje to mé přesvědčení, že se práce na Králově řeči od prvních počátků ubírala správným směrem," dodal režisér.

Kromě Pavla Hromádky v inscenaci exceluje i Pavel Majkus, který hraje logopeda Lionela Loguea. "Jsem nesmírně rád, že se v této hře setkávám s mým kolegou Pavlem Hromádkou, který hraje koktavého krále. Sedíme vedle sebe v šatně už skoro patnáct let, ale takovou příležitost k vzájemné spolupráci jsme ještě neměli," doplnil herec.

Kdo dostal ze Slováckého Thálii?

Tomáš Šulaj - Dosud jediný herec z regionu, který se chlubí muzikálovou Thálií, kterou získal za hlavní roli v muzikálu Donaha!. Ten divadelníci uváděli v režii Radka Balaše a stal se druhým nejhranějším titulem v historii divadla. Na záda mu už ale dýchá komedie 1+2=6.

Květa Fialová - Charismatická herečka si prestižmí trofej odnesla za strhující ztvárnění postavy Maude v insenaci Harold a Maude režiséra Igora Stránského. Tu pak také zaznamenala Česká televize do Zlatého fondu. "Slovácké divadlo je moje divadlo Národní," pronesla při přebírání ceny herečka na prknech Zlaté kapličky.

Nejužší nominace

Tereza Novotná - Herečka, kterou teď diváci mohou vídat v komediích Falešné našeptávání, či Úča musí pryč!, bojovala o skleněnou vázu z dílny Bořka Šípka přímo na jeviští Národního divadla za ztvárnění titulní role v inscenaci Nora režiséra Martina Františáka. Stejný režisér se do Slováckého divadla v těchto dnech vrátil, aby uvedl další silné a divácky očekávané drama Kříž u potoka. Bude znamenat další nominaci na Thálii?

Širší nominace

Do širších nominací už promluvilo několik slováckých divadelníků, což potvrzuje, že uherskohradišťská scéna disponuje mimořádně talentovanými herci. Stačí vzpomenout Tomáše Šulaje, ale také Martina Vrtáčka, Jitku Hlaváčovou a další.