O sobotní premiéře

V sobotu měla komedie Peklo v hotelu Westminster premiéru. Viděli ji také diváci páteční předpremiéry a čtvrteční veřejné generálky a ve středu i čtenáři týdeníku DOBRÝ DEN S KURÝREM – výherci soutěže, která proběhla v uplynulých pěti týdnech. Poslední soutěžní otázka zněla „Peklo v hotelu Westminster lze nazvat retro komedií. Děj se totiž odehrává na konci minulého století. Tipněte si, ve kterém roce to je?“ Ze tří nabízených možností (1883, 1983 nebo 2013) nebylo těžké vybrat tu správnou (1983). Na závěr soutěže odpověděl na tři otázky režisér inscenace Robert Bellan. Přečtěte si i nějaké další zajímavosti o vzniku či hře samotné. Fotky z popremiérové oslavy naleznete ZDE...

Tři otázky pro režiséra Roberta Bellana

Jak jste s dramaturgyní Ivou Šulajovou přišli na komedii Peklo v hotelu Westminster?
Hra je poměrně známá, nebylo třeba ji objevovat, ale pro svou náročnost se zase tak často nehraje. Takže v „hledáčku“ byla opravdu poměrně dlouho. Slovácké divadlo, respektive jeho soubor je v tomto žánru a konkrétně v Cooneyho komediích natolik kovaný, že jsem nepochyboval, že právě tento kus zvládne a přinese tak divákům kvalitní a vkusnou zábavu.

Co je na komedii mimořádného?
Množství vtipných dialogů s vypracovaným systémem záměn a nedorozumění, vedoucích k nečekaným situačním zvratům. Vše je přesně vyváženo pro co největší komický účinek.

Slovácké divadlo uvádí Cooneyho komedie 1+2=6 a Nájemníci. V čem je to tajemství, že jsou mezi diváky tak oblíbené? (Pozn. ed.: Komedii Nájemníci napsal syn Raye Cooneyho Michael...)
Cooneyho komedie mají dokonalou stavbu a většinou jednoduchý příběh s uvěřitelnou výchozí situací, se kterou se může každý ztotožnit. Témata jsou srozumitelná a ze života, a když se následně začnou dít neuvěřitelně komplikované „zamotance“ dovádějící postavy do smolných situací, diváci si smůlu většiny postav náležitě užívají. Jsou rádi, že se to neděje jim.


Kdo je režisér Robert Bellan


Hodonínský rodák byl divákům Slováckého divadla do roku 2000 známý jen jako osobitý herec, jenž několikrát získal cenu diváků Slovácký Oskar. Po nastudování komedie Rychlé šípy se začal věnovat režii naplno a herectví pověsil na hřebík. Spolupracuje s divadly po celé republice - režíroval v několika pražských divadlech, ale také v Českých Budějovicích, Příbrami, Olomouci a dokonce i v kanadském Vancouveru. Nejčastěji se však vrací do domovského Slováckého divadla, kde už uvedl sedm inscenací, z nichž dvě jsou stále na repertoáru (Rychlé šípy a 1+2=6 (Jeden a dvě je šest)). Před koncem loňského roku vydal Robert Bellan knihu s názvem Normální debil. Je ženatý s výtvarnicí Šárkou Bellanovou, mají spolu dceru Terezu.


Ze zákulisí komedie Peklo v hotelu Westminster


- Divadelní rekvizitářka připravuje do komedie na čtyřicet rekvizit, v krejčovně se šily téměř dvě desítky kostýmů, během hry diváky čeká osm změn prostředí.
- V komedii se objeví i několik světoznámých zpěváků.
- V inscenaci zazní několik světových hitů a diváci budou i svědky jedné originální choreografie.
- Hru Peklo v hotelu Westminster zkouší (přesněji „znovu obnovují“)shodou okolností i v Londýně, režisérem a představitelem jedné z hlavních rolí je sám autor Ray Cooney.
- „Hra patří k mým nejoblíbenějším a je zároveň nejsložitější,“ přiznal autor Ray Cooney v dopisu, který nám do Slováckého divadla poslal.