"O úspěchu Úči jsem nepochybovala," říká Úča Irena Vacková

Úspěšnou inscenaci Slováckého divadla Úča musí pryč! čeká dnes devadesátá repríza. Bystrou komedii jednoho z nejhranějších německých dramatiků Lutze Hübnera se souborem nastudoval ředitel divadla Michal Zetel a Slovácké divadlo ji uvádí přímo ve školní třídě Základní školy UNESCO.

Hlavní roli učitelky Sabiny Milerové, kterou nespokojení rodiče vyzvali k rezignaci, ale ona se hned tak nemíní vzdát, ztvárnila herečka Irena Vacková. "Popravdě řečeno, o úspěchu a vysokém počtu repríz jsem nepochybovala od samého začátku. Hra je velmi současná a Michal Zetel měl vynikající nápad zasadit tuto hru do nejautentičtějšího prostředí, jaké je možné - do školní třídy. Setkávání se s kolegy a diváky mě stále baví, hraji Úču moc ráda, takže jí přeji do dalších let hodně dobré kondice a diváky trpělivě čekající na lístky," říká Irena Vacková.

"Splynutí s rolí pro mne bylo překvapivě snadné, nebo spíš nepřekvapivě. Nějakou tu pedagogickou zkušenost za sebou mám, takže stačilo jen pořádně zavzpomínat, protože doba, kdy jsem ukončila studium na pedagogické škole, je už hodně vzdálená. Mnohé se ve školství změnilo a mění. Ale určitě mi při vytváření role pomáhají znalosti ohledně rozsahu a způsobu přípravy na vyučování, na co všechno se musí učitel nachystat, co všechno musí vymyslet, aby zaujal a samozřejmě i něco dětem předal. A jakožto rodič a pravidelný účastník třídních schůzek mám také zážitků dostatek," dodává s úsměvem herečka.

Komedie Úča musí pryč! je momentálně beznadějně vyprodaná, ale divadelníci slíbili přidat v nejbližší době další představení.

Pět nejúspěšnějších inscenací v historii divadla

Rychlé šípy

Komedie režiséra Roberta Bellana není jen nejhranější inscenací v historii slovácké scény, ale i jedna z nejúspěšnějších v celé republice. Od premiéry na podzim uplyne už devatenáct let a Mirka Dušína a jeho povedenou partičku vidělo přes 130 000 diváků. Jevištní podoba slavných komiksových příběhů Jaroslava Foglara oslaví v listopadu jubilejní 500. reprízu.

1+2=6

Více než stodvacetkrát odehráli herci příběh taxikáře, který má dvě manželky a dělá všechno pro to, aby se na to nepřišlo. Komedii, na kterou po přestávce navazuje volné pokračování, uvádí uherskohradišťské divadlo jako jediné na světě, a to přímo s exkluzivním svolením autora Raye Coonyho. Režisérem je Robert Bellan a i dvanáct let od premiéry je skoro pořád vyprodáno. Divadelníci už teď nabízejí lístky na září.

Donaha!

Muzikál o pětici nezaměstnaných ocelářů, kterým nezbylo nic jiného, než se začít živit striptýzem, nastudoval režisér Radek Balaš. Hit, který vynesl představiteli hlavní role Tomáši Šulajovi jako jedinému v regionu muzikálovou Thálii, se hrál téměř stodvacetkrát.

Nájemníci

Jedinečná komedie v režii Zdeňka Duška má za sebou devadesát repríz a představitelé hlavních rolí Zdeněk Trčálek a Jiří Hejcman na svém kontě ceny diváků i odborné kritiky. Brzy uplyne šest let od premiéry a inscenace je stále na repertoáru.

Autista

Devadesát repríz má za sebou i dojemný příběh Autista, který autorka Alžběta Michalová napsala přímo pro uherskohradišťské herce podle skutečných událostí. Před několika týdny byla ale ohlášena derniéra, a tak se před prázdninami mimořádně povedená inscenace režiséra Michala Zetela, která představiteli titulní role Josefu Kubáníkovi vynesla cenu Největší z pierotů, s diváky rozloučí.