Oblíbení Nájemníci po sedmi letech končí: "Dobrých komedií není nikdy dost," říká dramaturgyně Iva Šulajová

Brilantní komedie Slováckého divadla Nájemníci oslaví na konci října 95. reprízu.  Hru Michaela Cooneyho nastudoval se souborem už v roce 2013 režisér Zdeněk Dušek a v repertoáru se udržela sedm sezón. Inscenace získala ocenění Slovácký Oskar 2013 jako divácky nejoblíbenější inscenace roku. Představitel hlavní role Jiří Hejcman si odnesl cenu odborné poroty Harlekýn 2013 za nejlepší mužský herecký výkon roku. Čím si tato komedie, která bude mít na konci prosince derniéru, získala srdce diváků, prozradila dramaturgyně Iva Šulajová.

Ivo, komedie Nájemníci se udržela na repertoáru sedm sezón a dosáhla počtu 95 repríz. Čím si vysvětluješ takový úspěch?

Myslím si, že platí: dobrých komedií není nikdy dost. A Nájemníci (někdy též známí pod názvem Habaďůra nebo Habaďůra aneb Nájemníci pana Swana) takovou opravdu dobrou komedií jsou. Napsal ji britský autor Michael Cooney, syn slavného otce Raye Cooneyho, jehož situační komedie se s velkým úspěchem hrají po celém světě (u nás ve SD stále máme na repertoáru jeho 1+2=6). Pověstné jablko tedy zřejmě nepadlo daleko od stromu. Dalšími devizami jsou inscenační styl, který režisér Zdeněk Dušek komedii vtiskl, a herecké obsazení, které dokázalo tento styl naplnit. Jedná se o to, že se nehraje "pouze" situační komedie, nebo chcete-li fraška, nýbrž je hraní obohaceno o prvky sitcomového herectví. Vzniká tak sice zábava, ale velmi inteligentní. Divák se baví na tom, že ví víc než postavy, a může sledovat postavy znejistěné samy sebou, tedy postavy v "prekérní situaci", které herci navíc tak trochu parodují. Vzniká tak "tady a teď" mnoho komunikačních paradoxů, na kterých se baví obě strany – hlediště, a z odstupu od postav i jeviště. Získaná společná energie humoru se pochopitelně umocňuje. Hlavní hrdina příběhu je navíc podvodník se sociálními dávkami, který je ale ve výsledku vlastně poctivý, na začátku sice zneužil systém (nebo v něm našel trhlinu), ale dál už systém zneužíval jej. Je tedy snadné postavě "fandit" i odpustit. 

Slovácké divadlo nedávno představilo novinky pro rok 2020. Na jaký titul se v jubilejní 75. sezóně těšíš ty?

Samozřejmě na všechny, protože skladba šesti titulů je "namíchána" tak, aby se pokaždé zahrálo na "jinou strunu" a celkový dojem tak byl co nejpestřejší. Aby si mohl vybrat (snad) každý divák "to své". Jistě ne najednou, ve všech titulech (to by nám z pestré palety vznikl šedý průměr), ale v jednotlivých titulech zvlášť. Je-li otázka myšlena tak, na co se těším jako divák, tak přestože i to je těžké zodpovědět (neboť budu-li na inscenaci i dramaturgicky pracovat, už nemohu být nezaujatým divákem), přiznávám, že mám ráda styl psaní Karla Steigerwalda (Hraj komedii), fascinuje mě poetika Toma Robbinse (V žabím pyžamu) a těším se, jak naši herci opět překonají nastavenou laťku v naší muzikálové produkci (Jesus Christ Superstar). Ale na zbylé tři inscenace se těším úplně stejně (úsměv).

Nájemníci v číslech

8. 6. 2013 měla komedie premiéru

95. reprízu inscenace oslaví 29. října 2019

27. 12. proběhne derniéra

3 poslední reprízy hru čekají

(blš)