Obraz jako zkouška charakterů a pevnosti vztahů

V sobotu 31. března bude na Malé scéně SD hostovat brněnský soubor Buranteatr s inscenací Obraz. Jedná se o jednu z divácky nejúspěšnějších inscenací mladého brněnského nezávislého divadla, které se již několikátou sezónu drží na špici českých činoherních divadel, o čemž svědčí opakované nominace na „divadlo roku“ v soutěži divadelních kritiků Cena Nadace Alfréda Radoka (v letošním roce se „Burani“ umístili společně s Divadlem v Dlouhé na třetí pozici).

Hradišťské divadelní publikum tak má jedinečnou možnost shlédnout vynikající představení v podání skvělých herců, o jejichž osobitém umění bude určitě často slýchat a kteří patří k tomu nejlepšímu v současném „divadelním Brně“.
O čem je Obraz? Jde o originální výpověď o přátelství tří mužů v mladším středním věku. Tento veselý, nezávazný a uzavřený pánský spolek se stal snad jediným pevným bodem v jejich životě a slouží jako oáza před nevyzpytatelným a především únavným světem žen, ať už jsou to manželky, družky či milenky. Leč tentokrát je to docela jiné: jeden z hrdinů si koupí obraz, který se stává nečekaným zdrojem ostrého konfliktu mezi trojicí přátel, neboť bílé plátno ve dřevěném rámu, jež si vystaví na nejčestnějším místě svého obývacího pokoje, už snad ani nemůže být uměním! Jde o snobské gesto, autentické „abstraktní“ umění nebo se jedná o pouhou recesi? A domyslel vůbec, co se může stát? Událost spustí eskapádu, která prověří jednotlivé charaktery i pevnost vztahů. (Pointu prozrazovat nebudeme.)
Kdo je Yasmina Reza? Je jednou z nejpopulárnějších současných (nar. 1959) francouzských dramatiček. Obraz - dnes již světově proslulá komedie z roku 1994 získala Cenu Molière za nejlepší text a řadu dalších divadelních ocenění. (Slovácké divadlo uvádí v současnosti jinou komedii této autorky - Bůh masakru.)
Kdo jsou Buranteatr? Mladý soubor, jehož vznik se datuje od léta 2003. Jeho hlavními osobnostmi a zakladateli jsou Jan Šotkovský a Michal Zetel, absolventi Divadelní fakulty JAMU. Ti se vedle svých profesí (dramaturg a režisér), které je živí, chtěli také naplno umělecky realizovat tak zvaně bez kompromisu, zcela svobodně a po svém. Proto na jaře 2004 založili v Olomouci soubor Tramtárie. Vycházeli přitom z logické úvahy, že v krajském a univerzitním městě se mladé studiové divadlo může uchytit. Již o rok později se však vrátili zpět do Brna, kde přijali současný název Buranteatr. Zde se během dvou sezón, kdy porůznu hostovali, vypracovali mezi oblíbená a všeobecně respektovaná profesionální divadla. Ovšem nenechejme se mýlit první asociací, název není odvozen od burana - křupana, nýbrž od silného stepního větru, vanoucího si bez ohledu na okolí. To i dokonale koresponduje s vůlí dělat věci po svém, ať si kdokoli cokoli říká. Zažitá přezdívka „Burani“ souboru ale nevadí, o čemž svědčí také jejich kultovní stejnojmenná autorská inscenace tematizující paradoxy a (tragicky) směšné absurdity moderní doby. 

Buranteatr - Obraz - Petr Tlustý, Petr Jarčevský, Jiří Hájek - foto Pavel Nesvadba

„Burani“ jsou v současné době jedním z nejoblíbenějších brněnských divadel a své diváky získali především mezi vysokoškolskými studenty. Dramaturgie divadla je zaměřena na současnou dramatickou tvorbu (českou i zahraniční) i autorské projekty. Jevištním stylem a důrazem na hereckou složku inscenace se ovšem jedná především o „herecké divadlo“, což výrazně podtrhuje i fakt, že členové souboru patří dnes k nejuznávanějším a nejobsazovanějším divadelním hercům mladší generace.