Okno U hladového herce táhlo, lidé donesli i víno a sádlo

Více než stovka lidí zavítala minulý čtvrtek na kávu nebo čaj do výdejového okénka U hladového herce v hlavním vstupu Slováckého divadla. Roli servírek a číšníků si střihli Tomáš Šulaj, Jitka Hlaváčová, Josef Kubáník, Petra Staňková nebo Pavel Šupina.

U hladového herce obsluhovaly oblíbené tváře Slováckého divadla. Foto: Pavel Bohun

Jak celé odpoledne vypadalo si můžete přečíst v reportáži Pavla Bohuna, šéfredaktora Slováckého deníku.

A protože setkání herců s diváky mělo velký úspěch, divadelníci se chystají akci zopakovat. Podrobnosti najdou zájemci níže v reportíži.

 

Okno U hladového herce táhlo, lidé donesli i víno a sádlo. Takto to vypadalo

Autor: Pavel Bohun, Slovácký deník

„Dobrý den, dobrý den, pojďte dál. Dáte si čerstvou kávu, s mlékem, nebo bez, čaj - zelený, černý, ovocný,“ vyptávají se ve vstupu do budovy Slováckého divadla herečka Petra Staňková se svým kolegou Pavlem Šupinou. A zatímco příchozím šéf divadelního baru Vladimír Novotný za oknem U hladového herce ve foyer chystá nápoje, už se návštěvníků ujímají další členové hradišťského divadelního ansámblu, Tomáš Šulaj, Josef Kubáník a Jitka Hlaváčová.

Osobně se s nimi vítají a každému předávají obálku s poděkováním za to, že přišli, a slevový kód na slavnostní představení Jesus Christ Superstar ve čtvrtek 14. ledna. Ti promrzlejší neodmítnou štamprlku slivovice z hercům darovaného půllitru.

Během prvních dvou hodin přichází za svými divadelníky k oknu U hladového herce na pět desítek lidí, kteří se příkladně s rouškami na tvářích uvnitř střídají. Nechybí mezi nimi ani Manželé Veronika a Martin ze Starého Města. „Dali jsme si kafíčko s mlékem a čaj. Herce jsme přišli podpořit svou přítomností. Je skvělé, že tady lidi můžou potkat herce naživo a nechat si od nich naservírovat třeba malé občerstvení. Přesto ale bychom se už moc rádi vrátili do hlediště. Jsme stálí předplatitelé a nemůžeme se dočkat na obnovení představení,“ pokyvuje hlavou dvojice Staroměšťanů.

O několik minut později se objevuje trojice žen ze Spytihněvi. „O tom, co herci na dnešek naplánovali, jsme se dozvěděly z rádia a hned jsme měly jasno, že sem musíme přijet. Slovácké divadlo navštěvujeme pravidelně a dění kolem něj sledujeme,“ vysvětluje nejstarší z nich. Ta se nakonec dočkává i bonusu. Knihu Herec jí podepisuje její autor Josef Kubáník.

Poté dovnitř vstupuje postarší Hradišťan se třemi sedmičkami vína pod paží. „Přišel jsem si na kafíčko a hercům jsem přinesl veltlínské zelené, zweigeltrebe rosé i zweigeltrebe červené. Je to moje vlastní víno tady z Uherského Hradiště, vyráběné těmito rukami,“ říká muž, jenž se představuje jako Michal a přiznává, že se do Slováckého divadla vždy rád vrací.

V rámci vycházky s dětmi

Mezitím si před vstup do budovy nese voňavou kávu trojice kamarádek Alžběta, Zuzana a Kateřina z Uherského Hradiště a Starého Města. V kočárcích tam totiž mají své malé ratolesti, a tak si nápoj vychutnávají venku.

„Jsme už asi deset let předplatitelkami, zaregistrovaly jsme upoutávku na tuto akci na instagramu, a tak jsme neváhaly a v rámci vycházky společně s dětmi vyrazily. Moc se nám to líbí, hodnotíme to jako super nápad. Odcházíme spokojené, občerstvené moc dobrou kávou, navíc se záložkami s podpisy herců, včetně slevových kuponů. Je fajn že se herci snaží udržovat kontakt s lidmi,“ hlásí mladé maminky.

Někteří příchozí se vyptávají po avizovaném chlebu se sádlem a cibulí, jehož přípravu však museli herci odpískat. „Z nařízení vlády se nic nesmí konzumovat na místě výdejového okénka, tudíž bychom všechny chleby ze sádlem museli balit a dávat lidem, aby si je snědli minimálně dvacet metrů od provozovny. To jsme si ale řekli, že za takových okolností postrádá smysl, abychom chleby se sádlem lepili k sobě a rozdávali zabalené ve fólii. Proto zůstalo u čaje a kávy,“ poukazuje na dodržování pravidel manažerka divadla Jitka Honsová.

Jedna paní z bistra na Mariánském náměstí hercům dokonce přináší celý kyblík husího sádla. „Museli jsme jí říct, že nám to hygiena zakázala. Takže sádlo putovalo do lednice a herci si ho budou mazat na chleba ke svačině o přestávkách,“ usmívá se Vladimír Novotný.

Přes stovku lidí

Do osmnácté hodiny se pohoštění z Okna U hladového herce dočkalo více než sto lidí. Mnozí z nich navíc podpořili divadelníky i finančně. Peníze v řádu tisíců podle Josefa Kubáníka herci přidají na dobročinnou divadelní aktivitu Za pade nepadnem, která má podpořit fiktivní divadelní představení. Okno U hladového herce se s velkou pravděpodobností otevře také příští čtvrtek 19. listopadu.

„Děkujeme všem, kteří dnes dorazili. Na ně i na ty další se budeme těšit také příští čtvrtek od 14 do 18 hodin,“ zahlásil Deníku Josef Kubáník.