Oskaři a Pieroti? Divadelníci se dočkají v říjnu

Nejen že Slovácké divadlo v březnu přišlo o svůj oblíbený ples, zároveň si divadelníci v jeho průběhu nemohli převzít výroční ceny. Divadlo už ale zná termín, kdy se ocenění svých Slováckých Oskarů a Největších z pierotů dočkají.

„Jakmile se situace trochu zklidnila, začali jsme uvažovat nad tím, kdy bychom mohli kolegům předat jejich ceny. A ten nejslavnostnější večer se nabídl vlastně sám. V sobotu 10. října slaví Slovácké divadlo přesně 75 let od svého založení, a tak ceny předáme po repríze Její pastorkyně, která je na ten den naplánovaná,“ odtajňuje divadelní mluvčí Josef Kubáník.

Slovácký Oskar

V ceně popularity hlasují diváci od roku 1994. Tehdy zvolili nejoblíbenější herečkou Ludmilu Forétkovou, hercem Jaroslav Kyncl a o titul nejoblíbenější komedie se dělily hned dva tituly: Úklady a láska (režie Igor Stránský) a Limonádový Joe (režie Karel Hoffmann).

Největší z Pierotů

Prvním laureátem ceny odborné kritiky Největší z pierotů se stal v roce 1996 Karel Hoffmann za roli Čochtana v Divotvorném hrnci. Po třech letech, kdy se Pierot uděloval jen jeden, jej porota rozdělila na kategorie Nejlepší herečka, Nejlepší herec a Nejlepší inscenace.

Cena komediantů

V roce 2011 se sami divadelníci poprvé rozhodli ocenit své kolegy za výjimečné umělecké počiny na půdě uherskohradišťské scény. Mezi laureáty Ceny komediantů tak mohou zájemci najít například scénografku Evu Jiřikovskou, choreografa Jana Bursu nebo hudební skladatele Petra Gablase a Josefa Fojtu.