Pavel Hromádka o práci pro rádio: Nemlaskat, nesrkat, neplivat a neoplývat řečovými vadami

Pavel Hromádka je nejen zkušený herec Slováckého divadla, ale dlouhá léta ze zabývá i prací pro rozhlas a rádio za čtecím pultíkem s mikrofonem.

Pavel Hromádka načetl už několik audioknih

Právě před pár dny dokončil další četní na pokračování a v těchto dnech si tak už mohou posluchači Českého rozhlasu Plus vychutnat jeho kultivovaný projev při poslechu knihy Strach a svoboda: Jak nás změnila 2. světová válka od britského autora Keitha Lowea.

Jak Pavel přiznává, práce s mikrofonem má svá úskalí. „Interpret musí číst po smyslu a příjemně. A nemlaskat, nesrkat, neplivat, jednoduše – neoplývat řečovými vadami,“ usmívá se herec, kterého režisér Dodo Gombár obsadil do pěvecky náročné role Kaifáše v připravovaném muzikálu Jesus Christ Superstar.

Jako kluk jsem se chtěl živit čtením knížek nahlas

Za lásku k mluvenému slovu vděčí Pavel Hromádka mamince. „Uvědomuju si, že je to dar, moct mluvit na mikrofon. Dar a taky maminčino vedení – že mě vedla k četbě, že mi říkala básně, dokonce jsem ji slyšel přednášet monolog Puka z Shakespearova Snu noci svatojánské. Že mě brala do společnosti lidí, kteří četli, diskutovali, hráli divadlo, zpívali, skládali písničky i poezii. A to všecko dítě nasává. Lásku k jazyku. To, že se má mluvit pěkně, psát pěkně, vyjadřovat se pěkně, diskutovat pěkně, tím myslím kultivovaně, vážit slova, snažit se být srozumitelný,“ vypočítává Pavel.

Díky tomu dnes podle svých slov nemusím nic zvláštního řešit, nemusím si dávat na něco velký pozor. „Prostě jen dělám to, co mě nesmírně baví. Jako kluk jsem si kdysi pomyslel – to by mě bavilo, živit se čtením knížek nahlas… No, jenom to mě neuživí, ale je to krása, moct se téhle disciplíně věnovat,“ uzavírá Pavel Hromádka.