Pavlína Hejcmanová: I krach vás může přivést na správnou cestu

Hlavní roli makléřky Gvendy ztvární v inscenaci V žabím pyžamu Pavlína Hejcmanová. Právě dnes ji čeká veřejná generální zkouška a zítra světová premiéra divadelní adaprace stejnojmenného románu Toma Robbinse. „Mimo jiné tam zazní moc hezká myšlenka, že kolize je důležitá pro růst člověka,“ prozrazuje herečka.

Pavlíno, jak blízká je vám Gvenda, burzovní makléřka?

Je to tak zvláštní postava, kdy jsem při zkoušení nehledala jen já ji, ale vlastně hledá i ona sama sebe. Je to ale obyčejná holka, která se touží dostat do kruhů velkých peněz, krásných aut a bytů, ale vnitřně je to úplně normální normální bytost.

Dokážete se vcítít do její situace, kdy Gvenda přijde najednou o všechno?

To je hodně zajímavé kvůli postavám Larrymu a Q – Jo, kteří jí i v této těžké situaci ukazují, co jiného se dá zažít, než jen ten velký bohatý svět. Larry přímo říká, že kolize je důležitá pro růst člověka. Což je moc hezká myšlenka, že i když se stane něco hrozného, může vás to navést na jinou cestu, kde vám může být líp.

Inscenace se hraje ve druhé osobě, už jste se s tím někdy dřív setkala?

Ta foma je pro mě úplně nová a navíc je to ještě o něco složitější – mluvím tam jednak sama k sobě, poté takzvanou vysokou makléřštinou a nakonc i normálním běžným jazykem.

Jak se vám zkoušelo s režisérem Jakubem Macečkem?

Zkoušíme spolu už poněkolikáté a zkušenost je to jako vždy skvělá. Macka, jak mu říkáme, totiž všichni v divadle milujeme, a zkoušet s ním je vždycky za odměnu.