Pavlína Vašková v roli ošklivého káčátka (recenze)

Někteří teatrologové ještě nezaregistrovali, že vedle staršího překladu Obchodníka s deštěm Richarda Nashe z pera Milana Lukeše hrál se už v Praze, Brně a nejnověji v Uherském Hradišti převod nový - od Jiřího Joska. O něm je známo, že do jazyka blízkého člověku v novém tisíciletí umí přebásnit i Romea a Julii nebo Hamleta. Jeho Obchodníka poznáte podle toho, že zaklínače Starbucka přejmenoval na přiléhavějšího Starmana. Chválím Igora Stránského, že pro Slovácké divadlo vybral nejenom modernější, ale i lepší českou verzi.

Recenzi J. P. Kříže uveřejnil deník Právo

Rozkvět v pravou chvíli

Nejenom proto ale režiséra chválím. Titul se hodí pro naši všelijak nejistou dobu. V Obchodníkovi nikdo neumře, k chvilce štěstí se upracovaným životem na rodinném ranči prodere i ošklivé káčátko Lizzie... Inu taková westernová romance.

Vymýšlet pro takový žánr experimentální scénu bylo by bláhové. Eva Jiřikovská zůstala u interiéru venkovské farmy. Najde se místo i pro šerifovu kancelář a pro intimní koutek zabydlený Starmanem a Lizzie. Petr Horák v lyrických i horkých chvilkách vystřihne sólo na harmoniku. Skoro jako tenkrát na západě.

Obchodník (Poláci ho hrají jako Zaklínače dešťů, a to nenapadlo ani Joska) je ze všeho nejvíc velkými hereckými příležitostmi. Mezi postavami září Lizzie - Pavlína Vašková. Udělat z ní ošklivou holčičku na prahu odkvétání, to by se nepodařilo ani Stránskému. Ona ji ale zahrála přesvědčivě, včetně rozkvětu v pravé chvíli.

Rančer H. C. Curry Vladimíra Doskočila je další hercovou tak trochu senilní figurkou, v Obchodníkovi ještě ale dokáže krotit horkokrevné synky.

Noeho pojal Petr Čagánek jako starostlivého dříče, ovšem bez smyslu pro humor, který naopak nechybí Jimovi v podání Davida Vaculíka. Divák fandí jeho fantazii a chuti vyvzdorovat si právo na vlastní blázniviny.

Bubnujme na déšť

Starman Tomáš Šulaj nezastírá, že je podvodníkem, podle zadání autora nikoli ovšem zlodějským. Jako vždy hraje trochu s odstupem. Jeho výkony to občas přibrzďuje. Pavel Majkus a Jan Horák zastupují zákon. S osobním pěstním nasazením občas.

Divácký titul zaručující plné divadlo. V čase krize bychom měli takové témata chovat jako v bavlnce. Na úbytek diváků si začínají stěžovat všude. Krize veksláckého kapitalismu zákonitě začíná deptat i kulturu. A blahodárný déšť nikde.

Jiří P. Kříž